Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Zrobiłeś przelew na nieprawidłowe konto? Sprawdź co możesz zrobić aby odzyskać.

Dymek

Zrobiłeś przelew na nie te konto? Sprawdź co zrobić. Odzyskanie pieniędzy przelanych na złe konto będzie dostępniejsze. W dniu 27 kwietnia 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o o pomocach finansowych, której ćwiczeniem jest urządzenie klientom odzyskania pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze wg nowych przepisów?

Zrobiłeś przelew na nie te konto? Sprawdź co zrobić.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocach finansowych. Dzięki zmianie znikną kłopoty z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na złe konto. Projekt stanął w efekcie współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Zobacz również:

Co sprawić jeśli bank odrzucił reklamację?
– Nowe przepisy przyjęte zostały w Parlamencie jednomyślnie, co świadczy o tym, że to myśl ponad podziałami i bardzo potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowe regulacje zaczną wchodzić w porządku 3 miesięcy po prac ustawy w Serwisie Ustaw.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.
Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Pomyłka może zdarzyć się każdemu
– Z apeli do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem dużych problemów. W ekstremalnych przypadkach klienci zostawaliśmy w ostatni rób pieniądze, bowiem nie było procesu zmuszającego odbiorcę do zwrotu środków. Dzięki tej wymianie w grupie przypadków otrzymamy je nawet w układzie paru dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W działalności pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego użytkownicy (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach wykonywanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta lub nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do ostatniej chwili, nie było klarownej i jednolitej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych kliencie, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Jak odzyskać pieniądze?

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na krótkie konto będzie pokazywał swój bank czy WZROST o tym fakcie. Ten będzie posiadał 3 dni na poinformowanie odbiorcy o braku i konwencjach braku zwrotu środków w porządku 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie kreowany na określony rachunek techniczny, co zapewnia pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w porządku 1 dnia codziennego będzie oddawał je na konto klienta. Jeżeli w transakcję zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do paru dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w porządku 30 dni, bank czy Skok będzie zobowiązany do przekazania płatnikowi danych klienta.

– Zapewni to dobre dochodzenie chcenia na drodze sądowej. Podstawę prawną być będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest zasadne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W działalności znaczy to, że odbiorca omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i poniesie i wydatki powiązane z biegiem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych
Impulsem do wykonania proponowanych zmian stanowiły przedmioty zgłaszane przez użytkowników do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został stworzony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w celu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które stanowiły materiałem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Poradzie Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do wymianie w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments