Zasiłki w Niemczech, Anglii, Norwegii

Dymek

Z pewnością, zasiłki w wielu krajach europejskich są znacznie wyższe niż w Polsce, jednakże aby z nich móc skorzystać, trzeba podjąć legalną pracę w danym kraju i spełnić kilka dodatkowych warunków.

Przykładowo, gdy pracujemy na Wyspach, wiele świadczeń socjalnych należy się nam dopiero, kiedy przepracujemy w Anglii co najmniej kilka miesięcy oraz uiścimy wystarczającą liczbę składek na ubezpieczenie społeczne. Warto podkreślić to, iż po przyjeździe na miejsce praktycznie od zaraz możemy się starać o zasiłek rodzinny na dzieci. Poza tym, zasiłek przysługuje również osobom o niskich dochodach i/lub wychowujących dzieci. Oprócz tego, osobom o niskich dochodach przysługuje również zasiłek mieszkaniowy oraz zasiłek na podatek lokalny. Poza tym, rodzice posiadający niskie dochody otrzymują nie tylko zasiłek rodzinny, ale i becikowe, czyli jednorazową dopłatę z tytułu urodzenia dziecka. Trzeba także powiedzieć o tym, iż osoby, które przepracowały na Wyspach co najmniej pół roku, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego ( w przypadku matek) oraz po półrocznym zatrudnieniu prawo do zasiłku uzyskują również niepełnosprawni. Natomiast, aby móc skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych, należy na Wyspach przepracować co najmniej kilka miesięcy.

Nie zapominamy o Polakach mieszkających i pracujących w Niemczech, którym także przysługują różne zasiłki. W pierwszej kolejności należy tu wymienić zasiłek rodzinny, który przysługuje na każde dziecko urodzone po 1 styczna 2007 roku bez względu na wysokość dochodów. Poza tym, Polacy w Niemczech mogą również korzystać z zasiłku dla bezrobotnych, a czas jego uzależniony jest od wieku oraz uiszczania odpowiednich składek. Oprócz tego, rodakom pracującym za naszą zachodnią granicą przysługuje jeszcze zasiłek chorobowy. Natomiast Polacy pracujący w Norwegii najczęściej korzystają z zasiłku rodzinnego na dzieci, który jest wypłacany do momentu uzyskania przez nie pełnoletniości. A, co najważniejsze świadczenie jest przyznawane bez względu na dochody. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się zasiłek opiekuńczy na dziecko, który wypłacany jest od 1-3 roku życia malucha. Należy wspomnieć o tym, iż rodacy przebywający w Norwegii mają również prawo do zasiłku dla bezrobotnych już po przepracowaniu 8 tygodni na pełnym etacie w okresie ostatnich 12 tygodni.

Jak widać, Polacy przebywający i pracujący legalnie w Anglii, Niemczech i Norwegii mogą liczyć na wiele zasiłków, które są korzystniejsze niż w Polsce.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments