Zalety zewnętrznego oświetlenia LED

Poradnik

Technologia emitujących światło diod (ang. Light-Emitting Diodes – w skrócie: LED) znana jest już od pewnego czasu. Dopiero jednak stosunkowo niedawno udoskonalono ją tak, że z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Rośnie też liczba możliwych jej zastosowań, wśród których z pewnością wymienić należy oświetlenie zewnętrzne. Co sprawia, że w tej właśnie dziedzinie sprawdza się wyjątkowo dobrze?

 

Niewątpliwą zaletą technologii LED jest jej energooszczędność, doceniana niezależnie od warunków, w jakich tę technologię się wykorzystuje. Ma to jednak szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku opraw zewnętrznych, których zadaniem jest doświetlenie z reguły znacznie większych obszarów niż w pomieszczeniach zamkniętych.

Oszczędności

Dotychczas oświetlenie zewnętrzne oznaczało konieczność użycia źródeł światła o większej mocy, a co się z tym wiązało – droższych w eksploatacji. Początkowo nawet wynalazek w postaci diod LED-owych nie rozwiązywał tego problemu, jako że emitowane przez nie światło było dość słabe. Dopiero rozwój tej technologii pozwolił osiągnąć porównywalne efekty przy oszczędnościach sięgających nawet 90 proc. wydatków na energię.

Wierniejsze odwzorowanie kolorów

Mało tego – efekty okazały się ostatecznie nie tylko porównywalne, ale wręcz znacznie lepsze. Dzięki LED-om uzyskuje się bowiem znacznie lepsze odwzorowanie kolorów niż w przypadku chociażby oświetlenia sodowego, które zaburzało ich rejestrację. – Ma to niebagatelne znaczenie między innymi z punktu widzenia takich dziedzin jak monitoring – mówi ekspert ze szczecińskiej firmy MTLed.

Trwałość i bezpieczeństwo

Wróćmy jednak do kwestii ograniczania kosztów. Wynika ono również z faktu, że oprawy LED cechuje znacznie dłuższa żywotność. Nie trzeba więc ich naprawiać ani wymieniać tak często jak tradycyjnych źródeł światła, zużyte zaś nie stanowią w dodatku takiego obciążenia dla środowiska. W razie ewentualnego uszkodzenia okazują się też bezpieczniejsze niż choćby świetlówki, z których wydobyć się mogą toksyczne substancje.

Niezastąpione nie tylko w ogrodzie

Zewnętrzne oświetlenie LED z równym powodzeniem zastosować można w przypadku ulic, parkingów, obiektów przemysłowych, jak i prywatnych posesji. Amatorzy spędzania czasu w ogrodzie z pewnością docenią też, że światło emitowane przez diody nie jest tak atrakcyjne dla komarów i innych owadów jak jego klasyczne odpowiedniki. Dzieje się tak m.in. z uwagi na barwę, ale również ze względu na to, iż oprawy LED-owe prawie nie emitują ciepła, co w wielu sytuacjach stanowi ich kolejną zaletę.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Korson
Korson
6 lat temu

Ledy są dobre zarówno w domu jak i na zewnątrz. W domu jednak mogą dawać trochę słabe światło. Ale zależy co się lubi. Na ogród to jak najbardziej dobre rozwiązanie.

Jolanta
Jolanta
6 lat temu

Lampy LED stały się ostatnio bardzo popularne. Fakt, że ich zakup trochę kosztuje, ale później są z tego same korzyści. Można je z powodzeniem używać w domu jak i na podwórku.

Dorota
Dorota
6 lat temu

No rzeczywiście super rozwiązanie i w domu, na balkonie oraz w ogrodzie. Sama zauważyłam, że jest to światło mniej atrakcyjne dla komarów i innych takich insektów, dzięki czemu można sobie w spokoju posiedzieć latem na zewnątrz.

szpanek90
szpanek90
6 lat temu

O tak zgadzam się w 100%. Postanowiliśmy zainwestować z mężem właśnie w takie oświetlenie LED u nas w ogrodzie. Miałam dosyć komarów, które dosłownie kochają moją krew. A ciągłe siedzenie przy tych pochodniach na komary łączyło się z tym, że teściowej kiedyś włosy prawie spłonęły 😀 W każdym razie odkąd mamy oświetlenie LED-owe, ani ja się nie męczę, no i teściowa może spokojnie siedzieć nie martwiąc się o fryzurę.

domi
domi
6 lat temu

Lampy led są ostatnio dość popularne i modne. ja jeśli mogła bym osobiście też bym kupiła takie oświetlenie led na zewnątrz. Ale kiedyś jak będę miała swój dom to tak będzie.