Wyrok w sprawie bitcoinów zapadł! NSA zarządza nawet 32 procentowy podatek na bitcoiny!

Wiadomości

Obrót krypto walutami musi zostać rozliczony zgodnie ze skalą podatkową! Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny! Ten kto obraca krypto walutami, ten ma przychody z tytułu praw majątkowych!

Obrót krypto walutami musi zostać rozliczony zgodnie ze skalą podatkową! Nie inaczej! Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny! Ten kto obraca krypto walutami, ten ma przychody z tytułu praw majątkowych i musi je rozliczyć w PIT-36!

Pierwsze spory o podatki PIT związane z krypto walutami zostały rozwiązane we wtorek przez Naczelny Sąd Administracyjny. Zadecydował on, iż osoby handlujące bitcoinami mają dochód z praw majątkowych.

Podstawą całego hałasu wokół krypto walut były regulacje podatkowe i ich interpretacja. Wniosek pewnego podatnika zawierał informacje dotyczące nabycia oraz zbycia przez niego wirtualnych środków płatniczych. Transakcje były dokonywane w latach 2011 oraz 2013 w dwóch walutach, mianowicie dolarach i złotówkach. Mężczyzna, który zgłosił ten dochód w swoim rozliczeniu, przedłożył również informację, że wcześniej nie zgłaszał takich transakcji fiskusowi, ani jako działalność gospodarcza, ani w ogóle jako dochód. Ujął jednak we wniosku, że w roku 2013 dokonał nabycia i zbycia bitcoinów w kilkunastu tysiącach transakcji. Nie było dla niego do końca jasne, czy powinien je rozliczać w PIT, czy też nie.

Fiskus miał odpowiedź na jego zapytanie jasną i klarowną: każda osoba dokonująca transakcji sprzedaży bitcoinów, która zamieszkuje w naszym kraju, podlega regulacjom podatkowym tylko i wyłącznie w Polsce. Dalsze wyjaśnienia dotyczyły tego, że kryptowaluta bitcoin ma funkcję waluty elektronicznej i system obsługujący taką walutę daje możliwość wysyłania oraz odbierania jej, nie ma natomiast regulacji prawnych. Z tego powodu nie można bitcoinów w Polsce traktować tak samo jak prawnych środków płatniczych, tak tłumaczą tą kwestię urzędnicy. Druga kwestia jest taka, że bitcoin w ogóle nie jest walutą, którą można by było uznać za prawny środek płatniczy. Dlatego fiskus kategoryzuje bitcoin, jako przychód uzyskany ze sprzedaży zakupionej wcześniej kryptowaluty z praw majątkowych, art. 18 ustawa o PIT.

Urzędnicy orzekli, iż dochód pochodzący z praw majątkowych musi w tej sytuacji podlegać kumulacji i powinno się go wykazać w swoim zeznaniu rocznym PIT-36. Natomiast obliczenie podatku miałoby odbywać się na zasadach ogólnych, czyli zgodnie ze skalą podatkową. Nie wyrażono jednak zgody na stosowanie zryczałtowanego podatku 19-procentowego, art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Takie decyzje i orzeczenia urzędników spotkały się z dużym oburzeniem podatnika, który postanowił złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W swojej skardze zaznaczył, że bitcoin nie kwalifikują się prawnie regulacjom podatkowym. Wszystko ze względu na luki w prawie, których konsekwencją jest obojętność na obrót krypto walutami.

Wniosek mężczyzny nie przekonał ani WSA, ani nawet sądu kasacyjnego. Sędzia NSA Antoni Hanusz przypomniał, że według polskiego prawa mamy walutę złotych i groszy, a pieniądz nawet elektroniczny jest mocno związany z takim tradycyjnym.

Nadzór Finansowy w Polsce przestrzega przed krypto walutami, sąd natomiast zwrócił uwagę na to, iż bitcoin nie jest pieniądzem konwencjonalnym, ale ocenił, że fiskus miał pełne prawo, aby uznać przychody z jego obrotu dla celów PIT. Wyrok stał się prawomocny.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments