Obrót krypto walutami musi zostać rozliczony zgodnie ze skalą podatkową! Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny! Ten kto obraca krypto walutami, ten ma przychody z tytułu praw majątkowych!
Obrót krypto walutami musi zostać rozliczony zgodnie ze skalą podatkową! Nie inaczej! Tak zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny! Ten kto obraca krypto walutami, ten ma przychody z tytułu praw majątkowych i musi je rozliczyć w PIT-36!
Pierwsze spory o podatki PIT związane z krypto walutami zostały rozwiązane we wtorek przez Naczelny Sąd Administracyjny. Zadecydował on, iż osoby handlujące bitcoinami mają dochód z praw majątkowych.
Podstawą całego hałasu wokół krypto walut były regulacje podatkowe i ich interpretacja. Wniosek pewnego podatnika zawierał informacje dotyczące nabycia oraz zbycia przez niego wirtualnych środków płatniczych. Transakcje były dokonywane w latach 2011 oraz 2013 w dwóch walutach, mianowicie dolarach i złotówkach. Mężczyzna, który zgłosił ten dochód w swoim rozliczeniu, przedłożył również informację, że wcześniej nie zgłaszał takich transakcji fiskusowi, ani jako działalność gospodarcza, ani w ogóle jako dochód. Ujął jednak we wniosku, że w roku 2013 dokonał nabycia i zbycia bitcoinów w kilkunastu tysiącach transakcji. Nie było dla niego do końca jasne, czy powinien je rozliczać w PIT, czy też nie.
Fiskus miał odpowiedź na jego zapytanie jasną i klarowną: każda osoba dokonująca transakcji sprzedaży bitcoinów, która zamieszkuje w naszym kraju, podlega regulacjom podatkowym tylko i wyłącznie w Polsce. Dalsze wyjaśnienia dotyczyły tego, że kryptowaluta bitcoin ma funkcję waluty elektronicznej i system obsługujący taką walutę daje możliwość wysyłania oraz odbierania jej, nie ma natomiast regulacji prawnych. Z tego powodu nie można bitcoinów w Polsce traktować tak samo jak prawnych środków płatniczych, tak tłumaczą tą kwestię urzędnicy. Druga kwestia jest taka, że bitcoin w ogóle nie jest walutą, którą można by było uznać za prawny środek płatniczy. Dlatego fiskus kategoryzuje bitcoin, jako przychód uzyskany ze sprzedaży zakupionej wcześniej kryptowaluty z praw majątkowych, art. 18 ustawa o PIT.
Urzędnicy orzekli, iż dochód pochodzący z praw majątkowych musi w tej sytuacji podlegać kumulacji i powinno się go wykazać w swoim zeznaniu rocznym PIT-36. Natomiast obliczenie podatku miałoby odbywać się na zasadach ogólnych, czyli zgodnie ze skalą podatkową. Nie wyrażono jednak zgody na stosowanie zryczałtowanego podatku 19-procentowego, art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Takie decyzje i orzeczenia urzędników spotkały się z dużym oburzeniem podatnika, który postanowił złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W swojej skardze zaznaczył, że bitcoin nie kwalifikują się prawnie regulacjom podatkowym. Wszystko ze względu na luki w prawie, których konsekwencją jest obojętność na obrót krypto walutami.
Wniosek mężczyzny nie przekonał ani WSA, ani nawet sądu kasacyjnego. Sędzia NSA Antoni Hanusz przypomniał, że według polskiego prawa mamy walutę złotych i groszy, a pieniądz nawet elektroniczny jest mocno związany z takim tradycyjnym.
Nadzór Finansowy w Polsce przestrzega przed krypto walutami, sąd natomiast zwrócił uwagę na to, iż bitcoin nie jest pieniądzem konwencjonalnym, ale ocenił, że fiskus miał pełne prawo, aby uznać przychody z jego obrotu dla celów PIT. Wyrok stał się prawomocny.