Nowa opłata paliwowa na horyzoncie.

Wiadomości

Cena paliwa jest tym wydatkiem w budżecie domowym, który często zmienia swoją wartość. Jesteśmy raczej przyzwyczajeni do tego, że jego cena rośnie, a nie maleje. Tym razem nie jest inaczej, sprawdź co spowoduje jej wzrost.

Czy czekają nas podwyżki na stacjach paliw? Rządzący przekonują, że w żadnym wypadku nie należy oczekiwać wzrostu cen paliw ze względu na zamiar wprowadzenia przez nich nowego rodzaju podatku, a właściwie opłaty emisyjnej która ma wynosić 80zł od 1000 litrów oleju napędowego bądź benzyny. Jak łatwo policzyć ów opłata wyniesie 8 groszy netto na każdy litr.

Przeciętny Polak, który rocznie przejeżdża 20 000 kilometrów musiałby więc liczyć się z tym, że zapłaci o 112 złotych więcej w skali roku. Projekt ustawy został już zatwierdzony przez Komitet Stały Rady Ministrów, jednak jego wejście w życie planuje się dopiero na początek przyszłego roku. Jaki jest cel wprowadzenia nowej opłaty?

Rząd zapewnia, że pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przeznaczone między innymi na walkę ze smogiem, który coraz bardziej zaczyna dusić mieszkańców Polskich miast(wg. WHO wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż 33 znajdują się w Polsce, a w pierwszej 10 jest ich aż 7).

Cel wydaje się więc jak najbardziej szczytny, ale trudno raczej kierowcom będzie wytłumaczyć fakt, że niezbędny jest do tego kolejny podatek, tym bardziej iż w tym momencie stanowią już one mniej więcej 60% ceny paliwa. Czy nie można by tej walki niewątpliwie niezbędnej w trosce o czystsze powietrze i w efekcie nasze zdrowie sfinansować z już horrendalnie wysokich „danin” jakie składają się na cenę paliwa?

Każdy rządzący doskonale zdaje sobie sprawę, że to czego ludzie, a więc jego potencjalni wyborcy nie cierpią najbardziej są podwyżki, więc trudno się dziwić, że bez nuty zawahania w głosie twierdzą oni, że nowa opłata nie wpłynie na ostateczną cenę paliwa. Przemawiać za tym ma fakt, że nowym rodzajem podatku obciążeni będą producenci i importerzy paliw, a nie bezpośrednio kierowcy.

Znajdujące się w rękach Skarbu Państwa koncerny paliwowe Orlen i Lotos co prawda zapewniają, że są gotowe wziąć nową opłatę na siebie gdyż jest ona marginalna, jednak trudno nie odnieść wrażenia, że może chodzić tylko o uspokojenie nastrojów kierowców, a ponadto koncerny zagraniczne trzymają się od takich zapewnień jak najdalej.

Nie mogą więc dziwić sceptyczne oceny ekspertów, ponieważ w ostateczności wyższe koszty zostaną zapewne przeniesione na kierowców. Poprzednie próby wprowadzenia nowej opłaty paliwowej były podjęte niespełna dwa lata temu, pomysł tak samo szybko jak się pojawił tak przepadł, wydaje się że tym razem może być inaczej.

65
Dodaj komentarz

avatar
65 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PolakKasia z pisAsdJackmike Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

Ta władza jak i poprzednie – tylko wyciąga swoje brudne nieskalane praca łapy po nasze pieniądze. Na wszystko ciągną z naszych kieszeni. Kupili sobie rządzenie za 500 + – i tylko ci co to biorą mniej odczują skutki ich pazerności. Ja 500 + nie biorę i dla mojego jedynego dziecka muszą sam na wszystko ciężko zapracować i jeszcze oddać w podatkach na tych, co 500 + biorą. Mnie może nie być na coś stać, dla mnie i mojego dziecka – tych co 500 + biorą stać będzie! Nienawidzę PIS – zakłamanych bogobojnych wierzących i gorliwie się modlących u O. Dyrektora.

Jolanta
Gość
Jolanta

@Krzysztof,

a co do podatku od paliwa ma 500+? czy jak wejdzie w życie ustawa o 500+ dla seniorów to również będziesz się tak wypowiadał? Nikt nie wspomina o tym, że podatek na ubranka dziecięce też jakiś czas temu wzrósł, a od miesiąca trzeba płacić za każdą reklamówkę w sklepie.
Jedyna racja to ta, że to kolejny niepotrzebny podatek.

Krakus
Gość
Krakus

No i bardzo dobrze! Za komuny średnia płaca była 2400 zł a litr E95 kosztował 6,50 i jeszcze kierowcy stali za nią w kolejkach! Teraz przy średniej płacy 4400 zł litr powinien więc kosztować 11,90 zł. Przynajmniej wtedy drogi byłyby luźniejsze, bo biedacy w swoich 20-letnich rupieciach bez OC i hamulców nie zagrażaliby bezpieczeństwu (dla biedaków są rowery m-ki „Ukraina” a nie samochody!)

Klarysa
Gość
Klarysa

Q …a , podatek od tego, od tamtego, żywność każdego dnia droższa ! W ciągu tygodnia masło (nie napiszę jakie), podrożało o 1zł, chleb o 30groszy! Nie bardzo kontrolowałam ceny ale od kilku dni biorę paragony i włos mi się jeży! Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i mam 878zł ! czy ten pisowski , porąbany rząd jeszcze długo będzie przy korycie ?!!!!

Xylo
Gość
Xylo

Podwyżka paliwa nie dotknie .przecież elektoratu pissu !!! Na nich głosowali tylko emeryci i ogólnie znana patologia . I jedni i drudzy nie muszą płacić za dojazd do pracy . Pierwsi wiadomo czemu , natomiast ci drudzy żyją na koszt podatnika . Tego uczciwego . Pieniądze z mopsu , pieniądze z 500 , zniżki , darmowe wyżywienie dzieci w szkole , darmowe książki , itp. , etc. !!!!! Tak można żyć !!!!!!!!!!!!!!!!

KIM
Gość
KIM

PRZECIEZ DLA ZLODZIEJA I HOHSZTAPLERA Z TORUNIA A TAKZE WATYKANSKICH NIEROBO-OBIBOKOW MUSZA SIE ZNALEZC PIENIADZE NA DOPELNIANIE DARMOWEGO KORYTA !!

Bolo
Gość
Bolo

Podatek paliwowy drogowy chodnikowy sciezkowy od drog polnych od drog lesnych od pasow awaryjnych a jak juz wszystko zrobia to i tak ustawia bramki i trza bedzie placic

Inż
Gość
Inż

Jestem za podniesieniem ceny paliwa, ludzie znaleźli sposób na spędzanie wolego czasu , jadą swoimi Volkswagenami do marketów popatrzyć co jest w sklepie, jak ktoś potrzebuje rzeczywiście gdzieś pojechać ( z powodów zawodowych ) to drogi zatłoczone bo wszędzie Apacze…..a teraz proszę o chamskie komentarze lemingów którzy uważają , że ich niezbywalnym prawem jest pętanie się po drogach a państwo ma dbać żeby paliwo było tanie i żeby migli się więcej pętać, zaczynamy

Albin
Gość
Albin

Oczywiście za utrzymanie dróg mają płacić kierowcy, ale na drodze muszą ustąpić pierwszeństwa każdemu, kto za drogę nie płaci – rowerzyście, pieszemu a nawet żabie i ślimakowi.

wrrr
Gość
wrrr

Przecież Podatek Drogowy już kiedyś płaciliśmy !! Zlikwidowanop go ,wliczając w cenę i wat za paliwo !! Teraz kolejne oszustwo chcą wprowadzić ?? I to ma być ta DOBRA ZMIANA ??? DLA KOGO ???????????

antyfiskus
Gość
antyfiskus

Lepiej wprowadzcie tzw. Bykowe dla starych kawalerów i panien . Przynajmniej, ludzie ,nie chcąc płacić podatków, nie będą samotni i zaczną szukać drugiej połowy 🙂

fox
Gość
fox

Pracuję przy granicy w Niemczech i na ropie jest dokładnie 10 centów różnicy. Jeśli to pis wprowadzi to będę tankował w Deutschlandzie, bo 1. cena porównywalna, 2. jakość paliwa lepsza (zawsze robie ok 100 km swoim dieslem więcej), więc chytry dwa razy traci

kierowca
Gość
kierowca

Ja nie dostaję żadnych profitów z tytułu Rzadów PiS-u, nie mam 500 ani żadnych innych dodatkowych dochodów. Mnie po prostu nie stać na kolejny podatek. Wprowadźcie rządzący nową opłatę, a mojego glosuje i przypuszczam, milinów kierowców w tym kraju, już raczej nie dostaniecie !!!!

alejaja
Gość
alejaja

A może tak wybrańcy i pomazańcy narodu przeznaczą swoją wolną kwotę od podatku na drogi, jeśli przecież nawet coś wybudują czy wyremontują to zaraz koleś dostanie do zarządzania i będzie trzepał kasę i pis tu nic nowego nie wymyślił przecież samochód to luksus to kierowco jedz i płacz !

martas
Gość
martas

DLA PRZYPOMNIENIA TAKA OPŁATA ISTNIAŁA W LATACH 90 I WTEDY TO WŁĄCZONO JĄ DO CENY PALIWA.CZYLI OPŁATA DROGOWA RAZY 2.KPINA!

mops
Gość
mops

Mielonka podrozala o 50.% A masło już prawie po 6 zł..Kielbasa byle jaka do zagrzania to 15 zl za kg ..Ludzi czeka taka nędza za rządów pis jak nigdy .Nawet sprzedawcy w szoku jak to wszystm9 drozeje .A jak paliwo podrozeje to za wszystko zapłacą klienci. BRAWO stać na życie będzie tylko Polixje i Polityków i resztę przy korycie …Dziękujemy za dobrą zmianę … brawo PIS

Leszek
Gość
Leszek

Projekt poselski co jeden to głupszy!!!!! Nie dosyć że to banda lizusów i niedokształconych „profesorków” to jeszcze próbują zaistnieć. Zlikwidować projekty poselskie bez konsultacji społecznych i to szerokich. Zabrać im kasę, niech dostają najniższą krajową to może wrócą do rzeczywistości!!! Niech lepiej zaczną pracować zamiast się tam obijać i w pijańskich omamach wymyślać co rusz to nowy podatek!!!

Wojtech
Gość
Wojtech

Proponuje wprowadzenie podatku od zajmowanego miejsca posła i senatora w wysokości 500 zł miesięcznie . To nie dużo w stosunku do zarobków a uzbierałoby się na coroczny remont sal sejmu i senatu

Polki
Gość
Polki

Miel onka podrozala o 50.% A masło już prawie po 6 zł..Kielbasa byle jaka do zagrzania to 15 zl za kg ..Ludzi czeka taka nędza za rządów pis jak nigdy .Nawet sprzedawcy w szoku jak to wszystm9 drozeje .A jak paliwo podrozeje to za wszystko zapłacą klienci.

Czaruś
Gość
Czaruś

Da rmo zja dy z rzędu się nie martwią Czy to prawda ze Pawlowicz bierze 22 tys z sejmu a mówiła że pracuje za darmo i ze dorabia jeszcze na uczelni .to samo KACZYNSKI bierze emeryturę i pieniądze z sejmu i ma ponad 22 tys na miesiac Czy to prawda ze z Pis w spółkach państwowych zarabiają po 90 -140 tys na miesiąc czyli w jeden dzień ponad 4 tys czyli tyle ile emeryci rencisci mają na 5 mięsiecy życia.

Eko
Gość
Eko

WYSTARCZY ZLIKWIDOWAC 500 +A ZADNYCH PODWYZEK NIE BEDZIE NA PALIWO NA ŻYWNOŚĆ NA NIC .A NASTĘPNIE OBNIŻYĆ VAT I CENY W SKLEPiE NA WSZYSTMO.JAK W RUMUNI GPSPODARKA TAK RUSZY Z KOPYTA ZE HEJ ALE TAM DARMO PIENIĘDZY NIE DAJA TYLKO OBNIŻKI NA VAT I PODATKI .PISZA O TYM

Jerry
Gość
Jerry

NIECH WEZMĄ TĄ OPŁATĘ Z 500 PLUS CO MAJA POWIEDZIEĆ NORMALNI LUDZIE KTÓRZY NIE MAJĄ RODZIN i TAK SAMO EMERYCI NIECH WEZMĄ TROCHĘ Z 500 PLUS I BĘDZIE DOBRZE PIS ROBI SIĘ TAKIE SAME JAK PO ZŁODZIEJE !!!

społecznik
Gość
społecznik

Ludzie przecież teraz juz tak drogo w sklepach ze szok.A co będzie jak podniosą cenę paliw .Przecież znowu podrozeje żywność i wszystko .A pomyślcie o emerytach lub rencistach zyjacych za 600-700 zl na miesiąc przecież oni już teraz nie mają co do gara włożyć. A co dopiero jak będzie znowu podwyżka żywności. Idziesz teraz do sklepu i za 100 .trochę zywnosci kupisz .A nie tak dawno za 50.zl można było tyle rzeczy kupić.

jarod
Gość
jarod

Przecież w paliwie jest już podatek drogowy, ktory kiedyś płaciło się oddzielnie. Idiotyzm, dwa razy mamy płacić to samo. Już nas uszczęśliwili podwyżkami OC i jeszcze im mało?

Darek
Gość
Darek

Nie dostaję 500…bo mam jedno dziecko ktore wg. PIS nic nie kosztuje. Ciężko pracuje i płace na nierobów którzy żyją z 500 plus kosztem dzieci. A teraz w nagrode zapłacę dodatkowy podatek… Brawo PIS na pewno na Was nie zagłosuje nigdy.

resboy
Gość
resboy

Coś tu śmierdzi i to bardzo. W dotychczasowej opłacie paliwowej 20% idzie na kolej. Jak to się ma do informacji, że PKP PLK nie są w stanie przetrawić na inwestycje 67 miliardów złotych danych przez UE? Po co zatem kierowcy muszą w cenie paliwa oddawać 20% opłaty paliwowej na kolej? Może stąd wziąć te pieniądze na drogi lokalne? PiS nie idź tą drogą, bo szybciutko stracisz poparcie. A totalna opozycja tylko czeka na zemstę po dorwaniu się do władzy.

mrok
Gość
mrok

Jak zyc ??? brakuje nam pieniazkow na komisje Smolenska juz os 2007 wyjasniamy zamach ale juz blisko jestesmy komisyjke wasermanowa wyjasniamy dzialacze amber gold w wiezieniu a na sali dzialacze siedza powiazani z ta firma ale my wyjasniamy wyjazdy na wawel jasnie pana z zoliborza limuzyny itd wszystko malo jak zyc pani premier jak ????

e-tam
Gość
e-tam

Podatek drogowy już jest i płacimy go razem z paliwem, my pamiętamy te czasy gdy był podatkiem osobno płaconym ale włączono go w cenę paliwa bo ci co jeżdżą więcej to więcej płacą. To co proponują to jest zwykły skok na kasę, byle do uczciwych wyborów.

valdi
Gość
valdi

Łoj, pińcet plus kosztuje, tadek szarlatan łoj tyż kosztuje, przebierańcy w czarnych sukienkach łoj dopiro kosztują, łoj a co jeszcze wymyślą te łoszołomy, łoj to bydzie kosztować.

stary dziad
Gość
stary dziad

Kto starszy pamięta ,że za komuny płaciliśmy podatek drogowy do gminy ,ale komuchy uznały ,że jak będzie wkalkulowany w paliwo to będzie sprawiedliwe bo kto będzie dużo jeździł więcej zapłaci na remont i modernizacje dróg -No to mamy powtórkę podatekX2 Brawo!

KL
Gość
KL

O ile pamiętam w przeciągu ostatnich 15 lat już dwukrotnie podwyższono ceny benzyny pod pretekstem podatku drogowego. Jeśli szydełkowej brakuje pieniędzy na 500 to podpowiadam – należy wprowadzić podatek od luzu w kierownicy . Kaczyńskiemu nie udało się zrobić prawa jazdy więc chętnie to zaakceptuje.

stf
Gość
stf

Pamiętam, jak prezes z rzecznikiem PIS, Adamem Hofmanem, mówili jak drogie jest paliwo w naszym kraju. Ile to jest podatków, w cenie litra benzyny. Wtedy było cacy nadawać na rząd PO. Teraz to drobnostka ” kilka groszy”. J.W. Stalin mówił podobnie „śmierć jednego człowieka, to tragedia. Śmierć wielu, to statystyka”. Zapłacimy wszyscy, bez wyjątku. Biznes musi się kręcić.

lolek
Gość
lolek

Złodzieje gorsze od Janosika ponieważ każdy Polak oddaje haracz ponad 90 procent zarobków brutto a jak nie wierzycie to wpiszcie sobie w google ile Polak płaci podatków i dodajcie 10 procent dochodu narodowego do Watykanu ponadto dla księży na emerytury i naukę religii oraz fundusz kościelny za znacjonalizowane dobra co ludzie dali kościółowi za darmo a zarabiamy czterokrotnie mniej jak w Unii.Płacimy podatek od podatku gorzej niż za pańszczyzny bo już podatek drogowy wlazł w paliwo a wymyślili jeszcze podatek Belki i nielegalne akcyzy które nie chcą oddać.

xxx
Gość
xxx

co jeszcze ten (nie)rząd zechce nam Polakom wmówić że robi dobrze ??? jakim trzeba być ślepcem aby wierzyć pisslamowi ?? smoleńsk, amber gold, reprywatyzacja, wot, koszty podróży szydło na wioskę, kominowe zarobki w spółkach skarbu państwa ???? co jeszcze zostanie wymyślone i rozdmuchane aby żyć w kłamstwie ?????

Rzepa
Gość
Rzepa

Każda podwyżka cen boli. Czy to za paliwo czy jakkolwiek inna ale przypomnę coś żebyście mieli szersze spojrzenia jak było: „Teraz to paliwo może być nawet i po 7 zł”. Krawiec o słowach Tuska po wygranej w 2011″

Onslow
Gość
Onslow

Czy naprawdę nikt nie pamięta, że już płacimy podatek na budowę dróg? Przypominam do roku 1997 podatek od środków transportowych zobowiązani byli opłacać również właściciele samochodów osobowych (do początku lat 90. podatek ten nosił nazwę podatku drogowego). Później wprowadzono 10,5% udział w akcyzie od paliw silnikowych, przekazywany gminom jako część tzw. kwoty rekompensującej wchodzącej w skład subwencji ogólnej dla gmin. Więc ten podatek jest tylko skokiem na kasę a ja nazwałbym to złodziejstwem.

Staś
Gość
Staś

Obawiam się że po tylu przekrętach, jawnym złodziejstwie jak z Puszczą, nepotyzmie pisowcy mogą nie zrobić wyborów. Za dużo mają za uszami. Jeszcze doszły SKOKI ! Adrian po prostu nie ogłosi wyborów i co mu zrobicie? Antek wyprowadzi wojsko OT i skarżcie się do Brukseli

witkam
Gość
witkam

Proponuję ustalić ustawowo cenę paliwa na 7 złotych bez względu na cenę baryłki ropy na giełdach światowych. Cena ropy oraz marże handlowe w żaden sposób nie wpływają na cenę detaliczną litra paliwa. Z pieniędzy odebranych nam kierowcom można zbudować nową świątynię, nowego Rydzyka i nową, oczywiście dobrą zmianę!

Sławek
Gość
Sławek

Wielu z nas pamięta, że płaciliśmy w urzędach podatek drogowy. Aby ułatwić życie obywatelom włączono go w ceny paliw i chyba zginął. Pytanie do rządzących kiedyś i dziś, gdzie są te pieniądze. Najłatwiej, jak brakuje kasy, aby ją rozdawać, trzeba zabrać wszystkim, aby dać niektórym. Przecież rząd rozdaje NASZE pieniądze.

witam
Gość
witam

Remonty dróg regionalnych to zciema! Podwyżka ceny paliwa równoznaczna jest z podwyżką cen wszystkich artykułów. Równie dobrze można podnieść cenę za energię elektryczną orza mąkę i oczekiwać, że cena chleba nie wzrośnie. Oczywiście ktoś, kto nie posiada samochodu będzie się cieszył tak jak inny, który nie jada chleba. Jednak oboje zapłacą pośrednio za zwiększone ceny innych produktów. Wybraliśmy dobrą zmianę i dobrze nam tak. Zaczyna się krojenie……………….

malkontent
Gość
malkontent

Oj po 4 latach posłowie dostaną solidna odprawę oby w kozi róg bo dobra zmiana, tanie państwo i afery ze skok, ambergold oraz poparcie dla kościoła powinno odnieść skutek jak przy ostatnich wyborach

RDE
Gość
RDE

To takie proste.Paliwo droższe to posłowie dostaną większy zwrot za paliwo i to bez żadnego rozliczenia a tylko na oświadczenie , nawet jak nie mają samochodu.A emerytom po 5 złotych podwyżki.Pozdrawiam emerytów z Podkarpacia wielkich zwolenników słusznej partii.

buntownik
Gość
buntownik

nie chcemy tej opłaty i basta… stanowcze NIE dla takiego dysponowania moimi pieniędzmi… to jest naigrywanie się z ludzi… zbiórka dla biurokratów i być może jakieś 2 km dróg ….

Adam
Gość
Adam

W szwecji wprowadzono nowy podatek od 1 lipa tzw.podatek chemiczny om komputerow,telefonow,prylen, lodowe,zmywarek,suszarek tid 80 kr sa kilo.max.400 kolon.

Jola
Gość
Jola

Paweł dobrze że w większości podajesz rękę pisowi ale w tym momencie daj im po rączce swoją ręką, wara od krwawicy którą muszą wyrobić kierowcy.Pis jak chce to niech buduje drogi ze swoich pensji.

Kostek
Gość
Kostek

ustawowi złodzieje , nie ma różnicy po czy pis doją ludzi jak mogą , państwo nastawione na okradanie ludzi , sami maja kasę z budżetu , a ludzie rubta co chceta , cholerne złodzieje

hmm
Gość
hmm

U mnie na wiesc o podwyzkach, pewne stacja podniosla cene Oleju napedowego z 5.05 do 5.19, dzis owa cena zmala do 5.06zl. No ale ilu kierowcow udalo sie obuc, pewnie znow powiedza ze to wina $ – smiechu warte.

oo
Gość
oo

I to będzie początek końca PIS bo w sklepach już widać galopującą inflacje tak po prawdzie to oni nie mają pojęcia o rządzeniu i ekonomii to chcą wprowadzić zamordyzm i sądy komisarzy ludowych

1234
Gość
1234

Jeżeli podrożeje paliwo, to wszystko podrożeje. Wiadomo, że za droższy transport zapłaci klient. Jasne, PIS spełnił obietnice wyborcze bez podnoszenia podatków, ale żeby dalej to ciągnąć trzeba jednym zabrać, żeby innym dać.

ADAM
Gość
ADAM

KUKIZ PIEPRZYSZ NIE DO RZECZY . WYWIJASZ SZABEKĄ A JAK PRZYJDZIE DO GLOSOWANIA TO REKA W GÓRE ZA PRZYJĘCIEM USTAWY .PO CO PROTESTOWAC WYSTARCZY ZAGŁOSOWAC NA NIE I WYSTARCZY PANIE KUKIZ .