Udział Polski w AIIB szansą dla polskich przedsiębiorstw?

Udział Polski w AIIB szansą dla polskich przedsiębiorstw?

Firma firmy Poradnik

W czerwcu odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady Gubernatorów AIIB – Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, na którym nasz kraj będzie reprezentował Minister Finansów. Nowa chińska inicjatywa ma przede wszystkim wspierać projekty infrastrukturalne na terenie Azji Wschodniej poprzez kredyty, stanowiąc niejako konkurencję dla obecnych międzynarodowych instytucji finansowych. Polska, jako jedyne państwo w regionie będzie jednym z 57 krajów założycielskich banku.

 

Chińska alternatywa dla BŚ i MFW

Kapitał zakładowy AIIB wyniesie 100 mld USD. Będzie służył przede wszystkim finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych na terenie Chin oraz pozostałych państw regiony Azji i Pacyfiku. 85% środków banku zostanie przeznaczonych na kredyty, przede wszystkim w sektorze energetycznym, ale również transportowym w zakresie budowy połączeń drogowych, w tym dróg ekspresowych, infrastruktury lotniczej i morskiej. Ten obszar inwestycji wpisuje się doskonale w założenia innego dużego chińskiego projektu z Polskim udziałem – Jeden Pas i Jeden Szlak, który jako swego rodzaju reaktywacja historycznego Jedwabnego Szlaku, ma usprawnić przepływ towarów pomiędzy Azją a Europą, stanowiąc alternatywę dla transportu morskiego. Zakres działalności banku uzupełnią projekty związane z gospodarką odpadami i ochroną środowiska.

Do inicjatywy, przystąpiło 57 państw założycieli, poza Azją głównie kraje Unii Europejskiej i Australia. Nie biorą w niej udziału między innymi USA, Kanada i Japonia. Nowa inicjatywa w naturalny sposób stanowi konkurencję dla Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Co zyskają polskie firmy?

Polska, jako jedyny kraj w regionie Europy Środkowo-Wschodniej znajdzie się w gronie państw-założycieli nowej instytucji. Nasz udział w kapitale założycielskim wyniesie ponad 831 mln USD (czyli 0,81%) i wynika z parytetu liczonego na podstawie PKB. Jakie perspektywy otwierają się przed naszym krajem i rodzimymi przedsiębiorcami na rynkach azjatyckich?

Z pewnością polscy przedsiębiorcy zyskają informację o przetargowych, wyłaniających wykonawców inwestycji współfinansowanych przez AIIB. Zyskają oni ułatwiony dostęp do procedur przetargowych.

O ile angażowanie się w przedsięwzięcia gospodarcze na dalekim wschodzie wciąż uchodzi za obarczone względnie dużym ryzykiem finansowym, polskie firmy zyskają bezpieczeństwo. AIIB zamierza dodatkowo weryfikować zasadność ekonomiczną współfinansowanych inwestycji, a także wiarygodność azjatyckich kontrahentów.

Ze względu na rosnące znaczenie projektu Jeden Pas i Jeden Szlak pojawia się także perspektywa, że nowy bank w przyszłości zdecyduje się na inwestycje w transport, również poza Azją, w tym w Europie, gdzie Polska jako kraj tranzytowy może potencjalnie budzić szczególne zainteresowanie.

Na początku maja w Warszawie gościł Jin Liqun, prezes AIIB. Podczas dwustronnych rozmów polskich minister finansów Paweł Szałamacha zwrócił uwagę na konieczność stworzenia w Warszawie przedstawicielstwa banku, które z całą pewnością ułatwi polskim przedsiębiorcom pozyskiwanie kontraktów w regionie Azji i Pacyfiku.

Artykuł został opracowany przez Portal e-B2B.org
Portal e-B2B.org » krajowe i zagraniczne oferty i ogłoszenia biznesowe w języku polskim, angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Znajdź nowych partnerów biznesowych. Rozwiń swoją firmę z Portalem e-B2B.org.
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments