Stetoskop - jaki wybrać by nie żałować

Stetoskop – jaki wybrać by nie żałować

Uroda i zdrowie

Stetoskop – najważniejsze informację przed zakupem.

Stetoskop – jaki wybrać by nie żałować

Stetoskop to chyba najczęściej używany sprzęt medyczny przez lekarzy. Wykorzystuje się go praktycznie w każdym badaniu, dlatego ważne jest aby był wysokiej jakości i aby był dostosowany pod danego użytkownika. Jeśli sprzęt używany przez lekarza nie jest wygodny i odpowiednio dopasowany, istnieje ryzyko popełnienia błędu podczas diagnozowania.

Być może jesteś studentem medycyny i szukasz swojego pierwszego w życiu stetoskopu. Jest to bardzo istotny wybór, ponieważ jeśli będziesz uczył się swojego zawodu na dobrze dobranym sprzęcie, to z pewnością będziesz osiągać dużo lepsze wyniki na studiach.

Rodzaje stetoskopów

Na naszym rodzimym rynku z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze modele stetoskopów. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego bardzo ważne jest to, aby dobrze przyglądać się parametrom urządzeń.

Podstawowy podział stetoskopów jest następujący:

  • stetoskopy internistyczne,
  • stetoskopy pediatryczne,
  • stetoskopy kardiologiczne.

Stetoskopy internistyczne są najczęściej spotykane na naszym rynku. Dostosowane są to największej liczby pacjentów. Natomiast, jak sama nazwa wskazuję, stetoskopy pediatryczne przeznaczone są dla młodszych pacjentów a kardiologiczne dla pacjentów z chorobami serca. Stetoskop kardiologiczny jest dużo bardziej precyzyjny. Warto zaznaczyć, że wymienione powyżej stetoskopy mogą być używane w różnych sytuacjach. Stetoskop kardiologiczny może być np. używany wśród pacjentów internistycznych, wszystko zależy od danego lekarza. Jeśli lekarz woli mieć bardziej precyzyjny stetoskop, to wybierze właśnie ten.

Wyższa technologia – stetoskop elektroniczny

W branży medycznej, jak w każdej pojawiają się co jakiś czas nowości. Również w sprzęcie medycznym technologia pojawia się coraz częściej. Stetoskop elektroniczny jest bardzo dobrą opcją dla wszystkich lekarzy oraz ratowników. W tego typu stetoskopie, dużo lepiej słychać dźwięk podczas osłuchiwania pacjenta, co znacznie ułatwia diagnozę lekarza. Posiada on również moduł bluetooth, który służy do nagrywania i przesyłania danych podczas badania pacjenta. Tego typu słuchawki to z pewnością przyszłość medycyny i za parę lat mogą być obecne praktycznie w każdym gabinecie lekarskim.

Cena

Jeśli chodzi o ceny tego typu sprzętu, to zwykłe stetoskopy można zakupić w cenie między 50 a 200 zł. Jeśli chcemy sprzęt lepszej firmy, to będziemy zmuszeni przekroczyć limit 200 zł. Jeśli chodzi o jeszcze droższy sprzęt, to nie warto wydawać tak dużych pieniędzy.

Jeśli chodzi o stetoskop kardiologiczny, tutaj cena będzie nieco wyższa. Za bardziej dokładny stetoskop będziemy musieli zapłacić około 400 zł.

Kilka porad przed zakupem stetoskopu

Przy wyborze jakiegokolwiek sprzętu medycznego trzeba kierować się tym, by był on niezawodny oraz żeby był najwyższej jakości. Najczęściej jest tak, że cena sprzętu jest powiązana z jakością produktu, dlatego warto kierować się tym kryterium.

Nie ograniczaj się również do sprzętu tylko przeznaczonego dla twojej specjalizacji. Warto wypróbować różne stetoskopy. Dopiero po testach kilku możemy obiektywnie ocenić, który jest dla nas najbardziej odpowiedni. Ta zasada wiąże się również z markami sprzętu. Warto przetestować stetoskopy różnych marek.

Gdy już wybraliśmy jakiś stetoskop, to przed zakupem warto zwrócić uwagę na okres i warunki gwarancji. Stetoskop posiada wiele wymiennych części. My jako lekarza musimy zadbać regularną wymianę akcesoriów stetoskopu. Niektóre firmy zapewniają przez pewien czas (najczęściej tyle, ile trwa okres gwarancji) nowe części do stetoskopów, dlatego warto się tym zainteresować.

Źródło: www.oromed.pl/pl/

Źródło: oromed.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments