Salon, który zachwyca swoją urodą i jest funkcjonalny

Salon, który zachwyca swoją urodą i jest funkcjonalny

firmy Poradnik

Salon to przeważnie jedno z największych pomieszczeń, jakie znajduje się w naszym mieszkaniu bądź domu. Nawet mając do dyspozycji dużą przestrzeń, zastanawiamy się, w jaki sposób ją urządzić. Co warto stworzyć w salonie, by był ciepły, przyjazny, ale i reprezentacyjny, kiedy trzeba? Jak poradzić sobie z aranżacją salonu, który spełnia wiele funkcji, bo swoje miejsce znajduje w niewielkiej kawalerce?

 

Funkcjonalność na podstawie ról

Najważniejszy element to ocena funkcji, jakie ma spełniać nasz salon. Czasami jest to miejsce typowo reprezentacyjne, w którym podejmujemy gości, wspólnie biesiadujemy lub omawiamy ważne sprawy. Chcemy zatem, by było tu elegancko, przyjaźnie, ale i stosunkowo wytwornie. Innym zaś razem salon to po prostu największy pokój, w którym zamieszkują rodzice. Muszą go podzielić na miejsce do odpoczynku w nocy, strefę relaksu, a także przestrzeń wydzieloną z myślą o pracy przy biurku. Jeszcze trudniej robi się wtedy, gdy kawalerka singla lub młodego małżeństwa, to salon stanowiący jedyny pokój. Na resztę składa się łazienka, kuchnia i przedpokój, a w tym jednym pomieszczeniu trzeba stworzyć miejsce do codziennego, komfortowego życia.

Określając funkcje, które ostatecznie ma spełniać nasz salon, podjęcie się jego urządzania będzie zadaniem znacznie łatwiejszym. W końcu od tych elementów zależy wybór oświetlenia, mebli, finalna aranżacja, która ma komponować się z naszymi gustami i jednocześnie powinna współgrać z salonem.

Oświetlenie na pokładzie

Gdy już wiemy, w jaki sposób będzie użytkowany salon, pomyślmy o oświetleniu. Rozłożyste i fantazyjne żyrandole, czy może proste i minimalistyczne plafony? Co z kinkietami, lampami podłogowymi i oświetleniem w miejscu pracy?

Zacznijmy od oświetlenia centralnego, które będzie potrzebne w każdym salonie, niezależnie od jego funkcji. Duża przestrzeń pozwala na umieszczenie przynajmniej dwóch źródeł światła, bowiem jedno może nie objąć całego salonu. W małych salonach trzymamy się raczej zasady jednego, głównego źródła światła. Ewentualnie można postawić na lampy umieszczane na suficie, w większej ich liczbie, jeśli mowa o salonie – jedynym pokoju w kawalerce, który przy pomocy między innymi oświetlenia, będziemy dzielić na strefy.

Do tego dochodzi oświetlenie boczne, które zadecyduje o atmosferze wnętrza, ale także zaoferuje wiązki światła płynące w ciemne kąty, szczeliny i te miejsca, gdzie oświetlenie główne nie ma szans dotrzeć. Tu sprawdzać się będą zatem kinkiety i lampy podłogowe. Byleby konstrukcja pasowała do aranżacji, została odpowiednio ustawiona, a przy tym nie zajmowała zbyt wiele miejsca.

Na koniec pozostawiamy światło, które ma dekorować. Mamy tu spore pole do popisu, bo natężenie, moc i barwa światła, a do tego sposób jego kierowania, decydować będą o efektach wizualnych. Z trzeciego rodzaju oświetlenia – typowo dekoracyjnego, można w ogóle zrezygnować, a na rzecz tego postawić na światło główne i boczne, które ze względu na design, kolory czy detale, samo w sobie stanie się ozdobą wnętrza.

Oprawa okna

W salonie nie możemy zapominać o dekorowaniu okna. Tak, tak – to temat, który zwykle pomijamy, a podczas wieszania firanek, zasłon, wyboru rolet czy żaluzji przekonujemy się, że dostęp światła naturalnego oraz sposób ozdobienia materiałami okien, także wpływa na odbiór wizualny salonu.

W dużych, minimalistycznych i surowych salonach, można sobie pozwolić na cięższe zasłony, które opadają na podłogę. Warto wtedy zrezygnować z firanek, ale i rolet czy żaluzji. Zasłony same w sobie będą zdobić. Małe salony lub te wielofunkcyjne, będące głównym pomieszczeniem w kawalerkach, wymagają lekkości, stąd okna można osłonić firankami i zasłonami, ale zwiewnymi, krótkimi, najlepiej gładkimi bądź jedynie z subtelnymi wzorami.

Każdy detal, materiał, wzór mają ogromne znaczenie. Sposób ustawienia mebli, kierowania światła, faktury, tapety stosowane na ścianach czy też konstrukcje lamp, są w stanie podkreślić atuty salonu i nadać mu pożądanych cech, a nawet zamaskować architektoniczne niedoskonałości. Przemyślmy zatem, czym tak naprawdę jest dla nas salon, co oznacza i czego od niego oczekujemy, a skrzętnie stworzona aranżacja, będzie zachwycać, pomieszczenie zaś zachowa swoją funkcjonalność.

Więcej o urządzaniu wnętrz pod adresem http://www.trool.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments