Ranking zaufania do polityków Centrum Badania Opinii Społecznej. Prezydent na czele.

Wiadomości

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że liderem rankingu zaufania pozostaje prezydent Andrzej Duda – podobnie jak w poprzednim miesiącu. Kto poza nim cieszy się największym zaufaniem Polaków?

Stabilne notowania prezydenta

 

Jak zauważył CBOS w sondażu z aktualnego miesiąca, prezydent Andrzej Duda cieszy się stabilnymi notowaniami już od sierpnia ubiegłego roku, czyli od czasu, kiedy zawetował dwie ustawy – o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Rankingi te utrzymują się na niezwykle wysokim poziomie. W lutym, zaufanie do niego wyraziło aż 72 procent ankietowanych. Zaledwie 17 procent ankietowanych nie ufa prezydentowi, obojętność deklaruje 9 procent badanych.

 

Premier i wicepremier wysoko na liście CBOS

 

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem zajmuje premier Mateusz Morawiecki. Ufa mu 64 procent badanych. Jest to spadek o cztery punkty w stosunku do poprzedniego miesiąca. 13 procent ankietowanych nie ufa premierowi. Morawiecki jest obojętny dla 13 procent badanych.

 

Wysokie notowania osiągnęła również wicepremier Beata Szydło, zajmując trzecie miejsce w zestawieniu – ufa jej 58 procent respondentów. 28 procent wyraziło nieufność w stosunku do byłej szefowej rządu, obojętność deklaruje 12 procent ankietowanych.

 

Kolejne miejsce w badaniu zajął lider Kukiz’15, Paweł Kukiz, któremu ufa 49 procent Polaków. Nie ufa mu 23 procent respondentów, 19 procent wyraziło obojętność.

 

Najbardziej niepopularni politycy według rankingu

 

W rankingu nieufności najczęściej podawanym politykiem okazał się lider Platformy Obywatelskiej – Grzegorz Schetyna. Nieufnością obdarza go 48 procent respondentów, ufa mu jedynie 22 procent badanych. 20 procent ankietowanych wyraziło wobec szefa PO obojętność.

 

Pod względem nieufności, drugie miejsce zajmuje prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński. Nie ufa mu 45 procent respondentów, jednak 42 procent deklaruje zaufanie. 11 procent badanych wyraża obojętność wobec prezesa PiS.

 

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 1-8 lutego 2018 roku metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI). Reprezentatywna próba losowa dorosłych mieszkańców Polski liczyła 1057 osób.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czesław
Czesław
5 lat temu

Lider Platformy Obywatelskiej – Grzegorz Schetyna to obecnie najbardziej nielubiany polityk w Polsce. A Platforma Obywatelska, to taka skamielina… Bardzo ciekawie zapowiadają się zatem, jesienne wybory samorządowe.

Ewelina C.P.
Ewelina C.P.
5 lat temu

Odkąd Schetyna po katastrofie smoleńskiej przez 10 dni piastował stanowisko prezydenta i w zamian za to należy mu się prezydencka emerytura stracił w moich oczach..dużo gada, mało robi, obiecuje, że program Platformy Obywatelskiej przyniesie duże korzyści dla społeczeństwa i Polski, a jak sprawowali rządy to nic nie dawali, tylko zabierali. PiS dużo zrobił w ciągu dwóch lat, ale niestety mam mieszane uczucia, jednym dają, a drugim zabierają. Prezydent Andrzej Duda zabłysnął u mnie po dwóch wetach, że potrafił się sprzeciwić Prezesowi. Brawo mu za to.

Karina
Karina
5 lat temu

Widać prezydent nadal sobie radzi, a przynajmniej nie było z nim jakiegoś znaczącego skandalu, który zachwiałby zaufaniem Polaków. Ale Schetyna – szkoda gadać, wiadomo o co chodzi.

Aleksandra
Aleksandra
5 lat temu

To w ogóle można darzyć zaufaniem jakiegoś polityka? Osobiście nie wierzę ani jednemu.
Przecież cały czas sprawy w naszym kraju idą ku gorszemu. O poprawie warunków materialnych w ogóle nie ma co marzyć.