Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Chojna zadzwoń 666484444

zachodniopomorskie

Filozofia szczupłego zarządzania zyskuje na popularności. Lean Management polecany jest w kompleksowym zarządzaniu przedsiębiorstwami z wszelkiej dziedzinie. W średniej opinii metoda kojarzona z biegiem produkcyjnym, dziś przenikła do prawie każdych obszarów funkcjonowania firmy.

Przeprowadzki Stepnica zadzwoń 666484444

Wdrożenie lean management w konkretnej instytucji wymaga kompleksowych znajomości urządzeń i metod, a ponadto dużej zmiany w środku myślenia kadry kierowniczej. Choć poznanie całej sztuk jest wymagającym procesem, widoczne efekty zapraszają do poważniejszego wdrażania założeń. Sektor wysyłkowy automatyzuje nasze życia a stanowi miłym przykładem na to, jak wykorzystać potencjał nurtu lean. Jak filozofia Lean realizuje się w logistyce?

Zobacz również dpd Kołobrzeg

Szczupłe zarządzanie

W Polsce w dyskursie o lean management wzięło się określenie szczupłe zarządzanie. Nazwa oddaje sprawę i ważny nurt tej sztuk, w myśli chodzi o to, by dzięki automatyzacji procesów nie marnować dostępnych zasobów. W ostatnim systemie wystrzega się dużych inwestycji w urządzenia. W odróżnieniu od masowej produkcji, ilość wytwarzanych towarów jest dokładnie dana i zarządzana przez potrzeby rynku. Przy wykorzystywaniu założeń szczupłego zarządzania przy pracy może działać średnio o 50% pracowników mniej. Dodatkowo, stosowana jest delikatniejsza fizyczna powierzchnia, potrzeban do produkcji produkcji, a i oszczędzany jest godzina pracy inżynierów.
Okres to pieniądz

Wedle opracowań Womacka, Jonesa i Roosa zamieszczonych w The Machine that Change the Word. The Story of Lean Production wynika, że przy wdrożeniu założeń tej sztuk inżynierowie marzą o połowę mniej czasu do przygotowania innowacyjnego produktu. Docelowo są to wielkie korzyści finansowe. Lean management ogranicza zasoby potrzebne do produkcji. Całość dbania o pracy polega na optymalnym wykorzystaniu dostępnych środków oraz ważnym zużywaniu zasobów. LM to przede wszystkim dostosowanie procesu produkcyjnego do ważnej koniunktury na zbytu. Między sprzecznymi z tego początku Lean management pierwotnie brany w fabrykach, wszedł do rynku usługowego.
Początek, czyli produkcja po japońsku

zobacz również kredyty Kołobrzeg

Aby dobrze rozumieć założenia szczupłego zarządzania warto powrócić do przodów I korzeni jego powstania. Cała koncepcja zaczęła pracować się zaraz po II wojnie światowej. Polem do wymian był japoński rynek motoryzacyjny, a pionierem formy był inżynier Taichi Ohno, który stworzył System Produkcyjny Toyoty. Rozwijał koncepcję wprowadzając nowoczesne strategii i urządzenia niezbędne do optymalizacji procesu produkcyjnego. Ohno wprowadził głęboką tj. bezpośrednią obserwację procesów. Twierdził, że dobre zarządzanie produkcją możliwe jest całkiem dzięki realnej obserwacji, i że tylko wiedza zdobyta z dostępnego doświadczenia może spowodować spodziewane efekty. Chciałbyś od kadry kierowniczej fizycznej obecności na halach produkcyjnych (management by walking around), sam często czerpał z badania pracowników. Słuchał ich wpływów. Zalecał się głosem tych, którzy na co dzień obsługiwali proces produkcyjny. To umożliwiało osiągać główny cel, czyli wyeliminowanie marnotrastwa.
Marnotrastwo zasobów

W trakcie tych uwag Ohno wskazał kilka rodzajów niepotrzebnego marnowania zasobów, takich jak:

Oczekiwanie pracowników w trakcie przestoju maszyn
Zbędny transport
Nadprodukcja
Nadmierne magazynowanie i zbędne zapasy
Utrzymywanie niezliczonej kwocie materiałów i półproduktów

System Produkcyjny Toyoty zbierał się nie ale na marnowaniu materiałów. Ohno wysoko cenił siłę ludzkich dłoni i charakterów, dlatego wystrzegał się marnowania energii pracowników. Zwracał szczególną uwagę na to, aby jak dużo wykorzystać potencjał wszystkich pracownikach. Spotkania managerów z pracownikami oraz przestrzeganie ich ofercie to codzienność w porządku lean.
Tylko Japonia?

Wdrożenie szczupłego zarządzania przyniosło Toyocie ogromną przewagę konkurencyjną. Co zostało zarejestrowane przez zachodnie koncerny, a tak właściwie potencjał metodyki lean został wykorzystany stosunkowo późno. Dotyczyło to zwłaszcza z braku pełnej dokumentacji, Ohno i współpracujący z nim inżynierowie nie przygotowali oficjalnej dokumentacji, stąd te adaptacja drogi na targu amerykańskim czy europejskim pokazała się trudniejsza.
The Machine That Changed the World

Do promocji pojęcia przydałaby się wspomniana już publikacja The Machine That Changed the World wydana przez badaczy z Instytutu Technologii w Massachusetts. Wartość ta ma szczegółowe porównanie wydajności motoryzacyjnych z Japonii z tymiż z USA i Europy. Wskazano na pierwsze cele sukcesu produkcyjnego Toyoty. Analiza zafascynowała europejskich inwestorów. O filozofii Lean zaczęto dyskutować globalnie.

Przeprowadzki Stepnica zadzwoń 666484444

Metodyka Just in Time

W publikacji badaczy wyszczególniono wszystkie składniki odpowiadające za sukces Systemu Produkcyjnego Toyoty. Istotnym była metoda Just in Time. To założenie, w jakim wszystek element produkcji udzielany istnieje na etap dzięki wykluczeniu systemu „pchanej” pracy oraz zmienienia go sposobem typu „pull”. System ssący pobiera artykuł z starego procesu, właśnie w punkcie, gdy zaistniała faktyczna potrzeba zastąpienia zużytego materiału. Dało to Toyocie zorganizować produkcję, która nie przesyca rynku. Firma świadczyła racja to, na co obecnie był popyt.

Przeprowadzki Stepnica zadzwoń 666484444

Implementacja Lean w oparciu o główne filary

Kolejnym głównym czynnikiem odpowiedzialnym za sukces lean management jest automatyzacja. W Toyocie kojarzono się na projektowaniu systemów produkcyjnych tak, aby wyeliminować wszystkie odchylenia z założonych standardów.

Szczupłe zarządzanie buduje się na kilku podstawowych założeniach:

Cenę produktu ocenia z faktu widzenia końcowego użytkownika. To klient ocenia końcowy efekt oraz definiuje poświęcone mu cenie.
Strumień wartości wyznaczany dla każdego produktu. Zbiór czynności niezbędnych do wytworzenia produktu. Wszystkie składniki powinny być znajome i jednoznacznie określone. Producent musi umieć co przedstawia się na całkowity proces, rozpocząwszy od momentu zakupu surowców.

Przeprowadzki Stepnica zadzwoń 666484444

Tylko wtedy realne oszacowanie kursów jest dodatkowe.
Ciągły przepływ – cenie w porządku produkcyjnym przechodzą w środek czysty i obchodzi to jakiejś materii począwszy na materiałach, a na danych kończąc. W niniejszym obiekcie traktowana istnieje i metoda one-piece-flow, która zajmuje pracowanie w pełnych częściach. [1] System ssący – realizowane są tylko niezbędne wielkości i chociaż potrzebnych produktów. Małe części i chociaż na duży sygnał.
Ciągłe udoskonalenie. To miła myśl metodyki Lean, jechanie do perfekcji w toku filozofii Kaizen, istniej i przez wprowadzenie wielkich zmian.

Jak sektor usługowy czerpie z lean management?

Adaptacja metodyki szczupłego prowadzenia na potrzeby sektora usługowego przyniosły tak właściwie dopiero lata 90. Po zastosowaniach w nazwach produkcyjnych na całym świecie dostrzeżono potencjał drzemiący w tej metodzie. Nadmiar, który spowalnia realizację ten jest w każdym sektorze. Pojawił się plan na „odchudzenie” firm dających usługi. Warto podkreślić, że wąskie przystąpienie do metodyki lean bardzo ogranicza jej potencjał. Wówczas nie jest całkiem lekarstwo na redukcję kosztów. To wielka koncepcja, która pozwala na ogromne wykorzystanie zasobów. To przede wszystkim nowy sposób myślenia, wokół jakiego powinno funkcjonować całe przedsiębiorstwo. Co istotne, lean menagment w bezpośrednich założeniach zawiera troskę o wielką wartość materiału.
Nr 1 zasoby ludzkie

W trakcie stosowanie metody pojawia się wiele problemów, między innymi stereotypy, które pojawiają się wokół tej technologie. Lean nie jest gotową skrzynką z urządzeniami. Adaptacja szczupłego zarządzania wymaga wielkich nowości w korporacji i zatem na nowym tle: technicznym czy ekonomicznym. Ogromnym miejscem do koleje istnieje też podejście do zastosowania zasobów ludzkich. To myśl, która zwraca się na stworzeniu pewnej kultury organizacji. Lean buduje się na prostej hierarchii, duży wpływ kładziony istnieje na pozycję zespołową oraz szkolenia wewnętrze pracowników, którzy docelowo zyskują uniwersalną pozycję, nie są niezastąpieni, płynnie zmieniają stanowiska. Lean oszczędza zasoby, oszczędza więcej energię ludzką, minimalizują np. niepotrzebną rywalizację pomiędzy poszczególnymi działami
Jechanie do perfekcji i feedback

Jechanie do codziennego udoskonalenia dzięki płynnym przepływom informacji między kadrą kierowniczą oraz ludźmi. Obawa o podobny feedback jest tu ogromne znaczenie. Odpowiedzialność montowana jest najbardziej na menagerów, którzy gwarantują za wewnętrzną organizację firmy. Człowiek oraz jego termin to najniezwyklejsza liczbę firmy. Prawdopodobnie być on oszczędzany dzięki ogólnym integracjom systemów i robotyzacji procesów. To pogląd na żądanie biznesem, który dostaje się w każdym sektorze, zarówno w części e-commerce.

Usprawnienie w e-commerce

W świecie sprzedaży online cały proces dania materiału do klienta ma również istotny aspekt przesyłki kurierskiej. Jak usprawnić zaangażowania w przemyśle wysyłkowym? Tutaj narzędziem optymalizującym pewno stanowić skorzystanie z pomocy brokera. Automatyzacja systemu pomoże zaoszczędzić czas oraz szybkość osób obsługujących przesyłki. Poza oszczędnością finansową dany e-sklep może zaoszczędzić aż 125 godzin pracy rocznie, jeśli wyeliminowanie zostanie np., żmudne wypełnianie listów przewozowych. To na targu narzędzia takie jak np. porównywarka cen czy integracja z organizmem eBay, kupią na optymalizację kursów oraz czasu pracy.

Szczupła logistyka

Wśród rosnącej konkurencji firmy szukają coraz to nowszych usprawnień na optymalizacje działań. To zdrowy proces, jaki z stabilnością będzie rozwijany w perspektywy. Ale takie dołączenie do biznesu może zadziałać w powodzeniu zysku na przesyconym rynku. Nowa formę z zamiłowaniem do redukcji kursów i uproszczanie procesów, zmienił rynek KEP. Metodyka lean wprowadzana w planowaniu transportu czy strategii magazynowania sprawdza się w sukcesu większości firm.

Źródło artykułu Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Stepnica zadzwoń 666484444

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments