Poznaj dwie proste metody na zapamiętanie wszystkich swoich przychodów i wydatków.

Poradnik

Zapamiętanie wszystkich dochodów i wydatków nie jest prostą sprawą. Szczególnie gdy posiadasz kilka źródeł zarobków, opłacasz mnóstwo rachunków i próbujesz zaoszczędzić jakąś kwotę. Przekonaj się, co możesz zrobić, aby mieć kontrolę nad własnymi pieniędzmi.

Sukcesywne śledzenie budżetu domowego pomoże ci, gdy zechcesz mieć kontrolę nad własnymi finansami. Jest ona ważna, gdy regularnie robisz różne opłaty i jednocześnie szukasz oszczędności. Jeśli pieniądze przeciekają ci przez palce, to sygnał, że straciłeś nad nimi władzę. Warto wówczas pomyśleć, aby wprowadzić zmiany w rozporządzaniu swoimi zarobkami.

Często w natłoku spraw i obowiązków przestajesz zdawać sobie sprawę z tego, gdzie znikają twoje pieniądze. Masz dobrą pracę, na konto co miesiąc wpływają środki, a ty główkujesz, jak i z czego zaoszczędzić. Opłacasz regularnie rachunki i wydaje ci się, że kupujesz tylko potrzebne rzeczy. Nie widzisz sposobu, na odłożenie jakiejkolwiek kwoty na wakacje z rodziną. Uważaj, bo właśnie straciłeś kontrolę nad płynnością finansową i nadeszła pora, aby coś z tym zrobić.

Jeżeli zawsze liczyłeś swoje wydatki i zarządzałeś domowym budżetem wyłącznie w pamięci, to niestety nie będzie to nigdy najlepsza metoda. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej pilnujesz tylko najważniejszych rachunków, a kwota pieniędzy wydana na drobne zakupy wypada ci z głowy. W twoim pracowitym życiu prawie niemożliwe jest zapamiętanie wszystkiego, więc nie masz po co nawet próbować.

Istnieją dwie techniki, które możesz wziąć pod uwagę, gdy chcesz się nauczyć śledzić swoje dochody i wydatki.

1. Ołówek i papier

Używanie ołówka i kartki to jeden z najstarszych i najpraktyczniejszych sposobów na zarządzanie własnymi finansami. Do notatek papierowych będziesz mieć wgląd w każdej chwili i czasem jest to lepsza forma zapisu od elektronicznej. Korzystanie z tabletu lub komputera wiąże się z ryzykiem braku koncentracji, ponieważ masz w nich dostęp do różnych środków komunikacji i informacji, które mogą cię rozpraszać. Dodatkowym plusem wersji papierowej jest to, że nie trzeba martwić się o formę zasilania oraz ryzyko awarii. Poza tym badania wykazały, iż wersja odręcznego notowania wspomaga utrwalanie w pamięci zapisanych przez ciebie rzeczy.

2. Notatnik elektroniczny

Korzystanie z aplikacji na smartfona lub elektronicznego notesu jest bardzo wygodne, o ile jesteś zwolennikiem digitalizacji. Notatki papierowe zamieniasz na cyfrowe, a gdy nie będą już potrzebne, najzwyczajniej je archiwizujesz. Wprowadzanie danych zajmie ci trochę czasu, lecz warto, abyś to zrobił, kiedy chcesz uniknąć błędów. Będziesz także mieć możliwość tworzenia wykresów, które pomogą ci określić własne dochody i wydatki. Podzielisz je na różne kategorie, dzięki czemu zobaczysz, w którym miejscu dokonać zmian. Na przykład, jeśli jedną z nich będzie jedzenie poza domem, to dowiesz się, ile na to tracisz pieniędzy i jak zredukować koszty z tym związane.

Gdy weźmiesz pod uwagę obydwie te opcje i przekonasz się, która z nich lepiej dla ciebie działa, zobaczysz, że zniknie stres związany z prowadzeniem budżetu domowego. Przejmiesz pieczę nad własnymi pieniędzmi i uświadomisz sobie, gdzie ucieka każdy grosz. Ułatwi ci to wprowadzanie zmian oraz dokładne zaplanowanie finansów osobistych. Dostrzeżesz pozytywne aspekty twojego życia, bo nauczysz się eliminować błędy i podejmować właściwe decyzje.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments