Małe może być piękne! Jak urządzać niewielkie wnętrza?

Małe może być piękne! Jak urządzać niewielkie wnętrza?

Poradnik

Wymarzony dom daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Wielu z nas wciąż jednak mieszka w blokach, gdzie zmagamy się z ograniczoną przestrzenią i niemałymi kłopotami w jej urządzaniu. Trzeba zachować porządek i harmonię, a do tego znaleźć miejsce na wszystkie niezbędne elementy, wyposażenia, dekoracje i nie tylko. W dużej mierze problematyczna staje się łazienka, bo spośród wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, przeważnie oferuje najmniej powierzchni. Jak sobie poradzić z jej urządzeniem, by zyskała optycznie na powierzchni, ale i zapewniała komfort jej użytkowania?

 

Porządek i minimalizm w cenie

Wybór nowych mebli łazienkowych bądź tworzenie ich wedle indywidualnego projektu, to czysta przyjemność… do czasu. Sklepy kuszą nas bajecznymi kształtkami, dodatkami, wykończeniami i cudownymi kompletami. Niestety z gotowych zestawów do małych łazienek trudno wybrać coś sensownego. Częściej sięgamy po projekty wykonywane na zamówienie, bo można dostosować skromną łazieneczkę do własnych potrzeb, ale i zadbać o walory estetyczne.

W tak niewielkich przestrzeniach musimy pamiętać o tym, by było uporządkowanie, czysto i możliwie minimalistycznie. To nie ma być surowa, zimna i nieprzyjazna łazienka, ale miejsce, w którym na blacie przy umywalce, pod lustrem i wkomponowanych, otwartych szafeczkach, nie będzie stało mnóstwo rzeczy. W ten sposób łazienka staje się zagracona i daleko jej do estetyki czy elegancji. Dobrze zatem sprawdzają się szafki zamykane, z drzwiczkami, by tworzyć jedną wspólną bryłę mebli. Jednolity kolor dodatkowo sprawia, że nie ma efektu dzielenia i pomniejszania łazienki.

Zachowując porządek sprawiamy również, że czynności pielęgnacyjne wykonywane w łazience są przyjemnością, a sprzątanie trwa znacznie krócej.

Kolory i rozmiary

Kolejno uwagę trzeba zwracać na zastosowane kolory oraz rozmiary – mebli, wanny, płytek. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli przy tym są dobrze oświetlone, nawet minimalistyczna i niewymiarowa łazienka, przestaje nieść wrażenie klaustrofobii, gdy się do niej wchodzi. Miłośnicy głębokich i ciemnych barw, mogą zaakcentować taką kolorystykę w postaci detali lub dekoracji. To kompromis pomiędzy małym i ciasnym pomieszczeniem, a upodobaniem do wyrazistych kolorów.

Łazienkę uda się również optycznie powiększyć, jeśli wybierzemy płytki podłogowe czy glazurę o dużych rozmiarach. Im większe, tym lepiej, bo tworzy się jednolita, naprawdę fajna przestrzeń i malutka łazieneczka zaczyna być przestronnym, klimatycznym pokojem kąpielowym.

Podobnie rzecz się ma z rozmiarami stosowanych mebli czy też wanien, umywalek, kabin prysznicowych. To nie tylko kwestia unikania efektu przytłoczenia łazienki, ale i funkcjonalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni, a następne wygoda użytkowania poszczególnych struktur.

W małej łazience lepiej postawić na kabinę prysznicową, na przykład narożną. Meble mogą być na nóżkach, by nadać im nieco lekkości lub też podwieszane. Podobnie rzecz się ma z umywalką czy wc. Przy podwieszanych rozwiązaniach uzyskujemy wolną podłogę, co także wpływa na postrzeganie łazienki jako większej, ale i znacząco ułatwia sprzątanie.

Oświetlenie na czasie!

Oświetlenie w łazience to niemalże temat rzeka. Skupmy się jednak na tym, jakie zastosować, by łazienka została optycznie powiększona. Dobrze sprawdzą się kinkiety mocowane parami przy lustrze, których światło kierowane jest ku górze. W ten sposób uzyskuje się wrażenie wyższego pomieszczenia. Oczywiście kinkiety powinny być proste i niewielkie, by nie przytłoczyć łazienki. Na oświetlenie główne warto zaś wybrać plafon, bo płaska konstrukcja jest bardzo prosta w montażu, a przy tym zajmuje minimum miejsca. Ponadto równomiernie rozprasza światło, dając efekt dobrze rozjaśnionej całej łazienki.

Trzymając się tych wskazówek możemy mieć pewność, że nawet najskromniejsza, najmniejsza i niewymiarowa łazienka, będzie funkcjonalna, piękna i da poczucie większej przestrzeni.

Więcej o tym, jak urządzać łazienki i nie tylko, pod adresem http://sambor-tczew.pl

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o