Jak rozliczyć 1% swojego podatku dochodowego? Czy warto?

Poradnik

Zbliża się czas na rozliczenie podatku dochodowego z Urzędem Skarbowym. Zastanówmy się czy nie chcemy przekazać 1% naszego podatku. Nic nas to nie kosztuje a decydujemy co się z tanie z pieniędzmi, które w przeciwnym wypadku trafią do Skarbu Państwa.

Do końca kwietnia masz czas, aby złożyć swoje zeznanie podatkowe tzw. PIT-37. Składanie zeznań podatkowych jest idealnym momentem, aby bez wysiłku i obciążania swojego domowego budżetu wspomóc organizacje użyteczności publicznej. Czy każda organizacja może dostać nasz 1%? Jakie wymogi musi ona spełniać? Jak wygląda ta darowizna z naszej strony? Wszystkie te informacje znajdziecie Państwo w tym artykule.

Rozliczanie podatku z Urzędem Skarbowym jest idealnym momentem, by wesprzeć potrzebujących. Przysłowiowy 1% jest odliczany od podatku, który i tak musisz zapłacić. Nie uszczupla to Twojego budżetu domowego. Możesz okazać dobre serce przekazują pieniądze dowolnej organizacji, którą sam wybierzesz. Może być to sierociniec, fundacja pomocy chorym dzieciom, schronisku dla zwierząt a nawet akademii piłkarskiej. Typów organizacji jest dużo więcej. Najważniejsze jest chcieć, a potem zadeklarować w odpowiedniej rubryce swojego zeznania PIT-37, komu przekazujemy nasz 1%. Należy też podać KRS i nazwę tej organizacji. Warto to zrobić nawet, jeżeli kwota jest niska. Jeśli ta kwota to na przykład 10 zł, a z podatków rozlicza się co roku około 20 milionów Polaków, to łącznie to już pokaźna suma. Nie wypełnienie rubryki powoduje, że nasz 1% trafi do Skarbu Państwa i to urzędnicy zdecydują, na co te pieniądze przekażą.

Pieniądze z podatku mogą być przekazane wyłącznie OPP, czyli Organizacjom Pożytku Publicznego. Status ten nadawany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej organizacjom, które działają na rzecz społeczności i niosą pomoc. Tak więc, jeżeli masz wśród znajomych np. bardzo chore dziecko, które potrzebuje kosztownego leczenia, bądź drogiej operacji to taka osoba musi być pod opieką OPP. Przekazanie pieniążków na leczenie malucha jest wtedy proste. Podajemy w PIT-37 nazwę i KRS organizacji, której podopiecznym jest wyżej wymienione dziecko z adnotacją na jaki cel przekazujemy pieniążki.

Czy możemy sprawdzić, czy pieniądze trafiły tam, gdzie chcemy? Oto nie musisz się martwić. OPP są pod stałą kontrolą Ministerstwa. Muszą rozliczać się z otrzymanych pieniędzy i wykazywać, na co zostały one przekazane. Prawdopodobieństwo oszustwa jest małe. Nikt nie chce wywołać afery, bo tak skończyłaby się sprawa w przypadku gdyby ministerialna kontrola wykazała nieprawidłowości. Można też sprawdzić Organizację Pożytku Publicznego, którą wybrałeś na stronie zrzeszającej taki organizacje.

Jak obliczyć 1%? Najprościej skorzystać z darmowego programu PIT online dostępnego w internecie. Wtedy wystarczy, że przeniesiemy kwoty z PIT-11 do programu, a on sam policzy Twój 1%. Jeśli rozliczasz się tradycyjnie przy pomocy formularza papierowego musisz sam wypełnić odpowiednie rubryki. Odejmij swoje wydatki od swojego dochodu. Odlicz swoje składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz pozostałe ulgi, które ci przysługują. W ten sposób obliczysz swój podatek i od tej kwoty właśnie liczysz 1%. Musisz również pamiętać, że Twoja kwota musi zostać zaokrąglona w dół do pełnych dziesiątek groszy. Robi się tak dlatego, żeby kwota przekazana OPP nie przekroczyła 1%.

Przykład: Twój obliczony podatek to 5 367 zł. Jeden procent więc wynosi 53,67zł. Po zaokrągleniu wpisujesz do PIT-37 53,60 zł

Przekazanie 1% jest proste i bezpłatne. Tak jak pisałem wyżej, wystarczy wypełnić odpowiednie pole w PIT-37, podać nazwę, KRS, zaokrągloną kwotę i ewentualnie cel, jeżeli dana OPP rozdziela wpływy na nie, np. „Na ratunek fokom” albo „Na leczenie Jana Nowaka”. KRS i nazwę znajdziesz na stronie, która zrzesza wszystkie OPP. Ważną informacją jest to, że nie trzeba żadnych dodatkowych formalności. Wszystkim zajmie się fiskus. My tylko wypełniamy PIT-37 co i tak co roku robimy. Warto skorzystać.

36
Dodaj komentarz

avatar
35 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ZuzaDorota S.MartaWerafirewall Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jolanta
Gość
Jolanta

Z Urzędem Skarbowym musi rozliczyć się każdy, z wyjątkiem osób, które w danym roku kalendarzowym nie uzyskały żadnego dochodu. Odliczenie 1% z podatku nie wiąże się z tym, że otrzymamy 1% mniej swojego zwrotu. Jeden procent podatku jest odliczany od przychodów i opłaca go Państwo. Warto swój 1% podatku przeznaczyć na szczytny cel, np., na chore dzieci.

Hanys
Gość
Hanys

Witam. Jezeli wyszła mi niedopłata bądź 0, to czy moge przekazac 1% podatku? Od której pozycji to zostaje odliczone na pit36? Bo nie bardzo rozumiem o co w tym chodzi.
Czy tylko jak mam nadpłate to oni odciagają 1% od tego?

Zynek
Gość
Zynek

Powinni uczyć podstaw ekonomii w szkołach, bez kitu…
Nadpłata to nie jest podatek. Podatek masz wyliczony w pozycji, która nazywa się bodajże „podatek nalezny”. Nadpłata lub niedopłata to róznica zaliczek opłaconych przez pracodawcę/ płatnika oraz tego podatku.

Jola
Gość
Jola

Ahaa bardzo dziękuje. Czyli ja nic nie musze płacic. To cały podatek idzie do panstwa a jak zaznacze ten 1% to znaczy ze oni sami go odliczają(ten 1%) na te fundacje na którą przekazuje? Czy ja nic na tym ani nie trace ani nie zyskuje tak?

Kazik
Gość
Kazik

jeśli masz wyliczony podatek nalezny to jesli wskażesz jakąś organizację, to część tego podaktu zamiast do skarbówki powędruje do tej organizacji. Ty nic nie tracisz i nic nie zyskusz- no moze poza zyskiem w postaci dobrego samopoczucia, ze moze komuś pomagasz usmiech.gif
To tak w skrócie i łopatologicznie

tadek89
Gość
tadek89

dajcie spokój, na dzieciaki i zwierzaki to wszyscy oddają. proponuje coś co nie jest tak medialne i „rozreklamowane”. są różne ośrodki dla ludzi dorosłych, które bardzo pomagają i mocno się starają.

kazek87
Gość
kazek87

Jest taka Fundacja nazywa się L’Arche, spolszczona nazwa to Arka. Mają w Polsce 4 domy, zajmują się dorosłymi niepełnosprawnymi, mają prawie setke mieszkańców. Słyszałem co nieco od kolegi, który jest tam wolontariuszem i ich program jest bardzo sensowny a pomoc widoczna gołym okiem. Zamiast oddawac na kotki czy pieski, można wesprzeć ludzi, zresztą podejrzyjcie sobie ich Fejsa czy stronke.

Dorota S.
Gość
Dorota S.

Pierwsze co słyszę o tej fundacji. Muszę przejrzeć ich stronę internetową, dowiem się o nich coś więcej. Z drugiej strony porzucone w lesie lub gdzieś na drodze małe szczeniaki też potrzebują fachowej pomocy, ale dla nich są organizowane częściej inne zbiórki, więc 1% podatku nie jest im aż tak potrzebny, choć nie mówię, że nie należy dawać im pieniędzy, gdy są w potrzebie.

Lolo
Gość
Lolo

Widzę, że nie tylko ja zainteresowałam się L’Arche usmiech.gif Totalnie robią super robotę! Zdecydowanie pomoc im to super pomysł. Najlepiej sobie obczaić tak naprawdę na fejsie jak wyglądają różne wydarzenia, w których biorą udział usmiech.gif Znajdziecie ich pod L’Arche Polska, gdyby ktoś był zainteresowany.

Julia
Gość
Julia

Schronisko dla zwierząt „Przytulisko” w Dąbrówce Młyn koło Wejherlandu!!! Tam wydadzą mądrze pieniądze, sami sprawdzie na facebooku ile dobrego zrobili po przejęciu schroniska przez Otoz Animals!!!

Darek
Gość
Darek

Ludzie traktuja dzis zle zwierzeta ktore sie nie moga bronic i dlatego wole pomagac zwierzetom Wszelkie zbiorki na pomoc ludziom mnie juz nie obchodza gdyz ci zbierajacy zawsze na pytanie ………..dlaczego pan, pani skoro chce pomoc nie sprzeda swojego mieszkania i nie przekaze tej sumy temu ktoremu chce pomoc ? ..robia sie czerwoni !. Wyciagaja dzis na wszystko i od wszystkich byle to inni dali a nie ten co zbiera . Chcesz komus pomoc ? to sprzedaj swoje mieszkanie , samochod , dobra inne i przekaz ta sume a nie ustawki wszedzie zeby inni dawali .Bo jak sie pokazuje takiemu… Czytaj więcej »

Poldek
Gość
Poldek

Nigdy nie daję na rozmaitych cwaniaków golących dzieci na łyso, ani też na żadne pseudo fundacje, które zatrudniają całą swoją rodzinę na różnych stanowiskach. Niby w papierach wszystko się zgadza, ale koszty własne pochłaniają cały zebrany kapitał.

maja
Gość
maja

dla mnie nie ma znaczenia, czy fundacja jest trojmiejska czy z innego miasta. Daje 1 % dla dziecka, ktore od urodzenia jest chore na mozgowe porazenie , wymaga pieluch,wozka, rehabilitacji, lekow,.logopedy itp Wiem,ze moje pieniadze ida na zaspokojenie potrzeb tego dziecka, nie musze sprawdzac krs ani sprawozdan tej fundacji, dowod mam na co dzien – to moi sasiedzi.

Kacper
Gość
Kacper

Mojego kuzyna synek 3 letni jest chory na rdzeniowy zanik mięśni.
Każdy ma kogoś komu chce pomoc,by skarbówka sobie nie wzięła 1% ale jak ktoś nie na pojęcia komu pomoc to bym prosił
Krs:0000037904
Cel: Kacper Marszał, 9755.
Może jedna osoba chętna się znajdzie. Każda złotówka się liczy dzięki.

O!
Gość
O!

To dowód, że już mają forsę. I co roku są na czele rankingu najbardziej obdarowanych. Chociaż często są własnością komercyjnych mediów.

Prawdziwie potrzebujących organizacji nie stać na reklamy. I co roku dostają nędzne ochłapy.

Tomasz
Gość
Tomasz

Jeśli na zwierzęta, to mądrze. Lider opublikowanego powyżej trójmiejskiego rankingu przejada na własną administrację i PR kilkaset tysięcy w skali roku. I trzeba pamiętać, że kasa z 1 % idzie u nich głównie na bieżącą obsługę kredytów. Schroniska utrzymywane są głównie z umów podpisanych z gminami. Nie wiem, czy zdaje sobie ktoś z Państwa sprawę, ile z każdej złotówki wydawane jest realnie na potrzeby zwierząt – karmę, leki, opiekę weterynaryjną? Pewna fundacja, która kilka lat temu walczyła ze zmową milczenia wokół tego co naprawdę dzieje się w gdańskim Promyku, której wolontariusze widzieli, co się tam wyrabia, wyliczyła, że z każdej… Czytaj więcej »

Mirek
Gość
Mirek

A gdzie mozna wyslac informacje o osobie, ktora dalej zbiera na dziecko, ktore jest juz wyleczone? Od ponad dwoch lat sasiedzi wplacaja pieniadze na konto rodzicow, ktorzy dalej utrzymuja, ze ich corka dalej choruje, tymczasem dziewczynka jest juz po zabiegu i terapii a jej tatus zmienia samochody jak rekawiczki i obdarowuje rodzine bardzo drogimi prezentami.

Kamil
Gość
Kamil

Jak pracowałem i rozliczałem sie sam to zawsze robiłem odpis 1% ale od kiedy jestem na emeryturze, ZUS mi przysyła rozliczenie i ja już w to nie ingeruję, więc ten 1% po prostu przepada. Tak to wygląda.

tezeusz
Gość
tezeusz

Jeśli chcecie wesprzeć piłkarskie szkolenie dzieci i młodzieży możecie to zrobić rozliczając swój PIT. Zachęcamy do przekazania 1% podatku naszej Akademii, która od lat z powodzeniem wychowuje piłkarskie talenty. Prowadzeni przez nas w przeszłości zawodnicy grają m.in. w T-Mobile Ekstraklasie, aktualni powoływani są do Młodzieżowych Kadr Polski oraz Kadr Województwa Pomorskiego, w minionym roku nasza drużyna r. 2001 zdobyła klubowe Wicemistrzostwo Polski do lat 15 a wielu z zawodników otrzymuje powołania na testy do klubów zagranicznych. Jak przekazać 1% Akademii Piłkarskiej LG? W poz. 123 (nr KRS) swojego PIT wpisz 0000322094 W poz. 124 podajesz kwotę 1% podatku W poz.… Czytaj więcej »

miron
Gość
miron

utwierdzam się w przekonaniu, że najbardziej zwierzęta kochają ci, którzy są najbardziej aspołeczni. Nie potrafią kochać ani ufać drugiemu człowiekowi, nie znoszą krytyki, uwielbiają rządzić, … Stąd lokowanie uczuć w posłusznych zwierzętach

Anna
Gość
Anna

wredne, egoistyczne mendy. Mając możliwość pomóc w tak łatwy sposób choćby paroma złotymi wolą aby te pieniądze capną Urząd Skarbowy.

Ciekawe ile pieniędzy z 1% zostało w US bo ludzie nich chcieli ich przekazać?

Ela
Gość
Ela

PROSIMY O 1 % dla naszej córki z mózgowym porażeniem dziecięcym.Jest rehabilitowana od 7 m-ca życia,po dwóch zabiegach ortopedycznych.Potrzebne nam wsparcie w ciąglej rehabilitacji.cena jednego turnusu to 5300 zl.a do tego dochodzi zakup ortez ortopedycznych.
KRS 000186434 dla Justyna Każmierczak.Z GÓRY SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
Można sprawdzic na stronie fundacji słoneczko.

Augusta
Gość
Augusta

Przecież to nie jest 1% od zzwrotu, ale od podatku, wbrew pozorom to wcale nie jest tak mało jak ludziom się często możę wydawać. Ja polecam przekazanie swojego 1 procenta na Hospicjum dla Dzieci – byłam tam i wiem, że warto im pomagać.

Pola
Gość
Pola

W moim przypadku ten 1% to było ok. 60 zł. Nie wiem, czy to dużo, czy mało, ale przecież chodzi o to, że kropla drąży skałę. Przekazałam na fundację Otoz, więc na pewno kupi się za to jakąś karmę dla psów. Pozdrawiam.

mira
Gość
mira

Ale to nie od sumy tego zwrotu jest obliczany 1%! Proponuję się dokładnie zapoznać z zasadami rozliczania tego, też nie zarabiam majątku, a w moim przypadku było to kilkadziesiąt złotych na fundację Otoz. Przy dużej liczbie ludzi przekazujących podatek zbierają się z tego całkiem pokaźne sumy.

kubawki
Gość
kubawki

Na co przeznaczyć 1 %? Czy znacie jakąś organizację pożytku publicznego potrzebującą wsparcia? A może 1 % dla osoby prywatnej (za pośrednictwem jakiejś organizacji?

Trociu
Gość
Trociu

Jak Ci wszystko jedo, to ściągnij pierwszy lepszy program do rozliczeń i tam defultowo proponują jakąś organizację.
O ile dobrze pamiętam, to tutaj na forum chyba dla kogoś się zbierało.

Ja dotychczas przekazywałem na „Cała Polska czyta dzieciom”. Ale chyba w tym roku przeniesiemy się na lokalne towarzystwo z naszej nowej wioski.

Matylda
Gość
Matylda

Oddajemy.
Najczęściej na potrzeby fundacji lokalnych, rok tamu na fundację przyszpitalną, wcześniej na potrzeby kształcenia dzieci na wsi, a wcześniej już nie pamiętam

miki
Gość
miki

A może 1% podatku niewidomym dzieciom z Lasek ? To chyba jest Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymilogo organizacji pożytku publicznego.
Pozdrawiam

reflex
Gość
reflex

Zazdroszę Wam, że nie macie znajomych bliższych lub dalszych, którzy takiej pomocy potrzebują. Z żoną przekazujemy nasz 1% rodzinie z którą żona pracowała i opiekowała się w czasie studiów. Jest to rodzina w któraj jakieś 12 lat temu urodziły się bliźniaki i przez błąd lekarza (niedotlenienie) jedno ma dziecięce porażenie mózgowe a drugie autyzm. Ostatnie wakacje spędziliśmy ze znajomymi znajomych którzy mają córkę z mukowiscydozą. Ostatni ludzie na których przekazujemy to kolega, którego córka ma przepuklinę oponowo rdzeniową i wodogłowie. Wszystkim tym ludzim staramy się jakoś pomóc przekazując swoje marne grosze oraz namawiając innych, którzy nie mają co z tymi… Czytaj więcej »

Daga
Gość
Daga

Za to Tobie mozna pozazdrościć koleżanki z biurem księgowym, to naprawdę daje duże możliwości i na pewno dzieki temu uda wam się pozyskać dla potrzebujących fajne pieniądze.

Nel
Gość
Nel

pewnie że oddajemy- na Franulka Naszego Walecznego oddajemy !! A tak naprawdę nie ma znaczenia komu oddasz bo każdy, kto może otrzymać 1% baaardzo go potrzebuje. Widzisz na samym naszym forum ilu jest potrzebujących. Grunt to wpisać cokolwiek i przekazać ten 1%- bo nas to nic nie kosztuje a dla kogoś to jest jedyna szansa na zdrowie lub życie. I jak spotykam kogoś kto nie przekazuje 1% to musi biedak zawsze wysłuchać takiej reprymendy i kazania, że w nastepnym roku NA PEWNO przekaże 1% Ciocia Ngel Samo Zło

firewall
Gość
firewall

My od lat wpłacamy nasz 1% na Fundację Transplantacji Szpiku i Leczenia Chorób Krwi w Katowicach(Krajowy Rejestr Sądowy – nr KRS: 000005488. Współpracują z kliniką pani prof. Kyrcz-Krzemień na ul. Reymonta (czołowy ośrodek w Polsce).

Wera
Gość
Wera

A ja polecam Wam pomóc zwierzętom. Często znajdują się w sytuacjach nie do pozazdroszczenia z Naszej winy i nie są w stanie tamu same zaradzić. Dlatego przekażmy jeden procent podatku na: OTOZ, czy Azyl. To naprawdę nic nas nie kosztuje!

Marta
Gość
Marta

Oczywiście, że warto przekazać swój 1% podatku dla tych, którzy tego potrzebują. My nie tracimy, a ktoś zyskuje. W tym roku losowo wybrałam jedną potrzebującą osobę i na nią przekazałam swój 1% podatku. Był to chory chłopiec. Jeżeli jemu pomoże moje parę groszy, to dlaczego miałabym tego nie zrobić? Właściwie to nawet nie moje, ale ja mogę zdecydować co z tym zrobić.

Zuza
Gość
Zuza

Ja swój 1% podatku corocznie przekazuję na jedno i to samo dziecko, które choruje na ciężką białaczkę limfoblastyczną. Dzięki temu mogę choć w jakimś stopniu pomóc w leczeniu tego chłopca. Warto pamiętać, że dobro wraca z podwójną siłą. Być może i ja kiedyś będę potrzebować takiej pomocy i ktoś do mnie wyciągnie pomocną dłoń.