Czym są naświetlacze i do czego służą? – kompendium wiedzy

Poradnik

W kategorii oświetlenia miejsca pracy mieści się wiele różnorodnych lamp mogących zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków. Oczywiście należy wybierać jedynie te, które są w stanie sprostać wysokim wymaganiom, jakie stwarza przed nimi zadbanie o komfort i zdrowie danego człowieka oraz robiące to w najbardziej wygodny i efektywny sposób.

 

Nie bez znaczenia jest też barwa światła, która w zależności od naszego wyboru może zarówno wprowadzać klimat relaksu, jak i podświadomie wpływać na zwiększenie naszej koncentracji i pobudzenie mózgu do intensywniejszej pracy nad danym problemem. Jak na tym tle wypadają tzw. naświetlacze? O tym w poniższych akapitach.

Czym są naświetlacze?

Jeśli mielibyśmy stworzyć jedną, spójną definicję naświetlaczy – zwłaszcza tych korzystających z technologi LED – to jednym z pierwszych określeń była by „alternatywa dla oświetlenia halogenowego”. Ich głównymi plusami jest zarówno większa wytrzymałość, jak i niższy pobór energii, co powinno przekonać zwłaszcza tych, którzy w projektowaniu oświetlenia miejsc pracy, kierują się skutecznością rozwiązania i ekonomią. Słabsze modele można wykorzystać między innymi w salach konferencyjnych, a bardziej potężne nawet na placach budowy (ważne jedynie by miały wstrząsoodporną obudowę). Występują one w wersji samodzielnej, jednak można spotkać również modele wyposażone w wygodny statyw rozszerzający ich zasięg oświetlenia. Forma jaką przybierają to prostokąt z podstawką stabilizującą ustawienie i kloszem anty-olśnieniowym, dla maksymalnego komfortu podczas pracy.

Parametry techniczne

Podstawową metodą klasyfikacji naświetlaczy jest nic innego jak oczywiście ich moc wyrażana w Watach. Z racji tego, że rynek ten zdominowała technologia LED, aby podać faktyczną wartość blasku należy tu jednak uwzględnić ilość tzw. lumenów. Skutkuje to tym, że naświetlacz o mocy 30W – po odpowiednich obliczeniach – osiąga tak samo jasne światło, co zwykła żarówka posiadająca 240W. Poza tym ważne jest tu jeszcze kilka innych parametrów:
– barwa światła (ciepła biała, neutralna biała, zimna biała),
– klasa szczelności (parametr ważny zwłaszcza na placach budowy i jeśli naświetlacz stosowany będzie na zewnątrz – gwarantuje ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zachlapaniem, kurzem i pyłem),
– z czujnikiem ruchu lub bez (w zależności od miejsca i potrzeb oświetleniowych).

Przykładowe zastosowanie

Wiemy już, że naświetlacze można wykorzystać zarówno w środku jak i na zewnątrz budynku. Wiemy też, że najczęściej wykorzystuje się je do zapewnienia odpowiednich warunków w miejscach pracy. Jeśli zaś chodzi o szczegóły i przeznaczenie, jakie ma takowy sprzęt dla swoich użytkowników, to można w tym wypadku wymienić oświetlenie stałe lub czasowe terenu, elewacji, garażu, bilbordów, drzwi wejściowych, ścieżek i tras i wielu innych miejsc, które np. po zmierzchu generowały by możliwość potknięcia lub są szczególnie narażone na próby wtargnięcia niepowołanych osób. Modele wyposażone w czujnik ruchu można ponadto dowolnie konfigurować pod względem zasięgu podczerwieni, czułości czujnika oraz czasu działania uruchomionego naświetlacza.

Portal LenaLighting.pl wsparł nas merytorycznie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
domi
domi
5 lat temu

O bardzo ciekawie i mądrze napisane, nie każdy wie o naświetlaczach. Ale ten poradnik wiele daje do myślenia jak ważne jest ludzkie zdrowie i jak ważne jest też oświetlenie w miejscu pracy.