Podstawowe informacje o filologii serbskiej i chorwackiej

Podstawowe informacje o filologii serbskiej i chorwackiej

firmy Polecane i promocje Poradnik

Celem artykułu jest opisanie filologii serbskiej oraz chorwackiej oraz dokładne uwzględnienie ich najważniejszych aspektów.

Podstawowe informacje o filologii serbskiej i chorwackiej

Ostatnia klasa szkoły ponadgimnazjalnej oraz okres okołomaturalny to czas intensywnych rozmyślań na temat dalszej drogi życiowej każdego absolwenta. To bowiem od nich często zależy całe ich dalsze życie. Wielu z nich zafascynowanych jest nauką języków obcych oraz poznawaniem kultury innych krajów. Wśród nich możemy znaleźć także fascynatów wszystkiego, co powiązane jest z kulturą krajów bałkańskich a dokładniej Chorwacji oraz Serbii. To właśnie z myślą o tych osobach zostały utworzone wszelkie kierunki powiązane ze studiowaniem języka chorwackiego oraz serbskiego. Co zatem powinni wiedzieć przyszli slawiści zaczym zdecydują się podjąć studia na swoik wymarzonym kierunku? Odpowiedź można znaleźć poniżej.

Po pierwsze nie tylko nauka języka
Jak w przypadku każdej filologii także i tutaj mamy do czynienia nie tylko z praktyczną nauką języka obcego lecz także z innymi przedmiotami, często niezbyt powiązanymi z kierunkiem kształcenia. W przypadku studiów slawistycznych ukierunkowanych na naukę o krajach bałkańskich w zależności od uczelni możemy spotkać się z takimi przedmiotami jak:

lektorat drugiego języka obcego (przeważnie jest to drugi język słowiański)
wstęp do filologii słowiańskiej
Literatura serbska i chorwacka
Gramatyka opisowa języka chorwackiego oraz serbskiego
Historia Serbii i Chorwacji
Kultura Serbii i Chorwacji
Gramatyka kontrastywna
Wstęp do językoznawstwa
filozofia
język łaciński
technologia informacyjna

Kierunek ten można studiować zarówno na uczelniach państwowych oraz prywatnych w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.

Po drugie – ważna jest specjalność
Jak w przypadku każdego filologicznego kierunku studiów także i przyszli slawiści powinni się wyspecjalizować w jakieś dziedzinie. Do wyboru mamy wiele możliwości między innymi:

przekładoznawstwo
specjalizacja pedagogiczna
kultura i turystyka regionów
literaturoznawstwo
animacja kultury
filmoznawstwo

Po trzecie- możliwości zatrudnienia
Warto dodać, że absolwenci filologii serbskiej oraz chorwackiej znajdują pracę nie tylko jako nauczyciele lub tłumacze. Mogą liczyć także na pracę w znanych korporacjach typu Capgemini, wszelkiego rodzaju placówkach dyplomatycznych,  służbach mundurowych, placówkach kulturowych, mediach, turystyce, hotelarstwie bądź podjąć pracę na uczelni.

 
Artykuł powstał dzięki portalowi Agencja pracy Tymczasowej
 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments