Pierwsza praca? Zacznij budować majątek już teraz!

Poradnik

Właśnie skończyłeś studia i dostałeś pierwszą pracę? To doskonały moment, aby już teraz zadbać o to, by twoje pieniądze pracowały na przyszłość. Twoje dzisiejsze decyzje i nawyki, których właśnie nabierasz, mogą pomóc ci szybko zbudować majątek i korzystnie wpłynąć na twoje finanse.

 

Konta oszczędnościowe, lokaty terminowe, karty kredytowe, fundusze inwestycyjne, pożyczki gotówkowe – to produkty, z którymi prędzej czy później zaczniesz się zaznajamiać. Postępuj tak, aby już teraz zacząć budować majątek, pracować na swoją pozytywną historię kredytową i zacząć oszczędzać pieniądze.

Postaw na inwestycje

Mimo, że dopiero rozpoczynasz swoją drogę zawodową, warto już dziś zatroszczyć się o bezpieczne jutro. Pamiętaj o tym, odpierając swoje pierwsze wynagrodzenie i zatroszcz się o to, by zacząć oszczędzać i inwestować pieniądze. Doradcy finansowi wskazują zazwyczaj, że w portfelu młodego inwestora powinno się znajdować jak najwięcej dynamicznych instrumentów, które pozwalają wypracować duży zysk ale jednocześnie wiążą się z ryzykiem. Mogą być to na przykład fundusze inwestycyjne swój portfel opierające na akcjach lub też same akcje Giełdy Papierów Wartościowych. Pamiętaj jednak, aby dywersyfikować portfel, czyli nie stawiać całego kapitału na akcje tylko jednej firmy lub kupować jednostki udziału jednego funduszu. Tak rozplanuj inwestycje, aby mieć pewność że w razie gdyby jedna z nich przyniosła straty, pozostałe miały szanse je nadrobić. Przykładowo, jeśli chcesz inwestować w fundusze inwestycyjne – część kapitału poświęć na bezpieczne instrumenty jak fundusze pieniężne, a część na bardziej agresywne instrumenty.

Oszczędzaj!

Koniecznie załóż konto oszczędnościowe i zacznij na nie przelewać część wynagrodzenia, na przykład 10-15%. Pierwszym celem powinno być zebranie funduszu wysokości kilku miesięcznych wynagrodzeń. Taki fundusz „na czarną godzinę” pozwoli ci uniknąć popadnięcia w długi w razie choroby, utraty pracy lub innych losowych wydarzeń. Gdy już zaoszczędzisz pieniądze na ten cel, możesz zacząć odkładać na bardziej konkretne plany, na przykład na auto, wymarzone wakacje czy mieszkanie.

Zbuduj historię kredytową

Jeśli planujesz kiedyś zaciągnąć kredyt na kupno mieszkania lub domu, warto już teraz zacząć budować pozytywną historię kredytową. Pomoże ci w tym korzystanie z karty kredytowej (o ile pożyczkę z karty będziesz zawsze spłacać na czas) albo korzystanie z konta osobistego z limitem. Możesz także kupić jakiś produkt na raty – bank w przyszłości będzie takie zakupy także widział jako regularnie spłacany kredyt. To bardzo ważne, abyś jak najszybciej zaczął troszczyć się o to, jak prezentuje się twoja historia kredytowa, gdyż jest ona brana pod uwagę przez bank podczas procesu przyznawania kredytu razem z innymi kryteriami, jak na przykład wysokość twoich zarobków.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta
Jolanta
5 lat temu

Jest to pewnego rodzaju sposób na to, aby zaoszczędzić chociażby na moment, w którym zabraknie nam pracy. Jednakże nie będzie to zbyt łatwe. Ale ogólnie do wykonania.

Dorota
Dorota
5 lat temu
Reply to  Jolanta

W pewnym sensie moja poprzedniczka ma rację. Ale czy ktoś zastanawiał się nad tym, co będzie w momencie, gdy poważnie zachorujemy? Czy te zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wystarczą na opłacenie leczenia? Może lepiej nie inwestować pieniędzy, a po prostu trzymać je w domu?