Oświetlenie, które wprawia w zachwyt i spełnia swoje praktyczne funkcje

Oświetlenie, które wprawia w zachwyt i spełnia swoje praktyczne funkcje

Poradnik

Oświetlenie na pierwszym miejscu ma spełniać praktyczne funkcje. W końcu za dnia nie możemy cieszyć się zbyt długim czasem korzystania ze światła naturalnego, tym bardziej w porze jesieni i zimy. Lampy, które stosujemy w swoich wnętrzach stają się alternatywą i jednocześnie uzupełnieniem. Ponadto trzeba brać pod uwagę, że ze względu na design, będą odpowiadać za walory dekoracyjne. Co warto wiedzieć, nim zdecydujemy się na zakup konkretnego typu lamp?

 

Określenie funkcji pomieszczenia

Salon, kuchnia, łazienka, pokój biurowy. Każde z tych pomieszczeń spełnia inne funkcje. Od nich zaś zależne będzie, w jaki sposób zostaną oświetlone. To kwestia doboru wielkości lampy, jej rozłożystości, liczby źródeł światła. Interesować nas będzie również barwa światła i jego natężenie.

Salon może być reprezentatywny bądź wielofunkcyjny. Tym ostatnim staje się, jeśli wydzielamy w nim poszczególne strefy. Taka sytuacja ma miejsce głównie w małych mieszkaniach. Salon staje się pokojem dziennym, w którym spożywamy posiłki wspólnie z rodziną, ale i miejscem do pracy oraz spoczynku nocnego. Potrzeba zatem kilku rodzajów lamp, by komfortowo korzystać z każdej strefy.

W łazience oddajemy się relaksowi, ale i zabiegom pielęgnacyjnym. Inne oświetlenie zagości w przestrzeni umywalkowej, a inne nad wanną bądź w okolicy kabiny prysznicowej. Ponadto w grę wchodzi metraż pomieszczenia. Pokój biurowy to miejsce koncentracji, skupienia, nauki i pracy. W kuchni jest podobnie, ale na tapetę idzie także atmosfera, by z przyjemnością gotować.

To tylko nikła część z elementów, jakie wpływają na funkcje danego pomieszczenia, a kolejno sposób jego oświetlenia. Bez tego ani rusz!

Pojedynczo, w parze, a może w komplecie?

Kolejny aspekt, jaki zadecyduje o finalnym wyborze lamp, to liczba źródeł światła, jaką chcemy zastosować. Oświetlenie może prezentować się równie dobrze w pojedynkę, jak i w parze. Innym zaś razem zdecydujemy o znacznie większej liczbie lamp, tworząc ciekawe efekty świetlne.

Warto trzymać się zasady, by konstrukcje goszczące pośród pomieszczeń łączył jakiś element. Wybór kompletu wprowadza wrażenie uporządkowania i harmonii, ale i lampy, które są zupełnie inne, jeśli chodzi o ich design, będą oryginalną dekoracją na tle zastosowanego wystroju. By jednak uniknąć efektu zbędnego chaosu, powinny cechować się spójnością. Wspólnym elementem może być kolor, zastosowany materiał, wykonanie czy detal. Możliwości jest naprawdę sporo.

Rola oświetlenia

Wróćmy na chwilę do funkcji, ale tym razem nie pomieszczenia, w jakim mają zagościć lampy, a właśnie oświetlenia. Mówi się o oświetleniu głównym, bocznym, jak i dekoracyjnym. Główne powinno obejmować większą część pokoju, łazienki czy kuchni. Nie dotrze jednak do kątów, szczelin i stając do niego tyłem, zaczniemy tworzyć cienie, co nie sprzyja komfortowi korzystania z pomieszczenia. To dlatego stosuje się oświetlenie dodatkowe.

Specyficznym typem są lampy dekoracyjne. Mogą bowiem stanowić tylko i wyłącznie ozdobę wnętrza, a ich walory praktyczne spadną na drugie miejsce. Innym razem będą zaś łączyć w sobie funkcjonalność oraz efekt dekoracyjny. Wiele zależy ponownie od waloru, jaki chcemy uzyskać, typu pomieszczenia i spełnianej przez niego roli.

Pozostałe czynniki równie ważne

Umiejscowienie lamp, sposób ich włączania oraz wyłączania, kierunek padania światła, transparentność kloszy, zastosowanie żarówek zwykłych bądź energooszczędnych LED-ów. Oświetlenie to paleta możliwości i mnóstwo wskazówek, które trzeba uwzględnić podczas zakupów, by uzyskać pożądane efekty.

A co z aranżacją wnętrza? Pamiętajmy o tym, że lampy prezentują się zupełnie inaczej w sklepach, gdzie są odpowiednio wyeksponowane, a inaczej w naszych mieszkaniach i domach. Najpierw musimy stworzyć wystrój, a dopiero potem wybrać oświetlenie i to z głową. Pamiętajmy o rozłożystości lamp, bo nie mogą przytłaczać, ale i ginąć w tłumie. Długość linki zadecyduje z kolei o tym, czy nie będziemy zawadzać głową o żyrandol lub lampę wiszącą. Niechaj ostateczne zakupy nie będą dyktowane pośpiechem, spontanicznymi decyzjami, bo może się okazać, że okazałe kryształy zupełnie nie pasują do wizji, jaka zaczęła się rysować w naszym salonie.

Więcej o doborze oświetlenia pod adresem http://www.m-kwadrat.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments