Małe stare góry

Małe stare góry

Polecane

Bardzo stare Góry Świętokrzyskie wciąż są jeszcze niedoceniane jako turystyczna atrakcja. Trzeba przyznać, że ostatnio trochę się w tym temacie zmienia na lepsze, jednak wciąż ten region kojarzony jest z czarownicami na słupach, scyzorykami i dziko wiejącymi wiatrami. Tymczasem w tym regionie jest naprawdę sporo turystycznych atrakcji. Dodatkiem do tego są również piękne, pagórkowate krajobrazy. Co można ciekawego można robić w Górach Świętokrzyskich?

 

Małe stare góry

Szlaki turystyczne

Jest ich sporo i oznaczone są różnymi kolorami, w zależności od stopnia trudności. Największy z nich, to Główny Szlak Świętokrzyski, ma 105 kilometrów długości i oznaczony jest na czerwono. Zaczyna się w Gałoszycach i kończy w Kuźniakach. Obejmuje on najciekawsze miejsca w regionie. Poza malowniczymi szczytami gór, poznać tam można muzea, rezerwaty, sanktuaria i zabytki. Najciekawszym miejscem jest klasztor Święty Krzyż od którego pochodzi nazwa całego regionu. W okolicy klasztoru działa Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego z ciekawymi eksponatami w postaci okazów aktualnej i dawnej flory i fauny.

Przechodząc szlakiem można podziwiać najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę. Bardzo ciekawym miejscem jest Święta Katarzyna, gdzie podziwiać można klasztor i Muzeum Skamieniałości i Minerałów z największą w Polsce kolekcją okazów Krzemienia Pasiastego. Po drodze co chwila napotyka się miejsca kultu pradawnych Słowian lub stare piece hutnicze.

Cały region świętokrzyski to wyjątkowo ciekawe miejsca pod względem geologicznym. W samych Kielcach znajdują się cztery rezerwaty geologiczne i jeden krajobrazowy. Jedna ze skał w rezerwacie Kadzielnia, pamięta czasy, gdy na miejscu dzisiejszego miasta było płytkie i ciepłe morze z rafami koralowymi.

A może na narty?

Góry Świętokrzyskie, z powodu swojej wysokości, to świetnie miejsce dla początkujących narciarzy. Nie jest tutaj zbyt tłoczno, w sezonie działają oświetlone wyciągi, które w przypadku braku śniegu są sztucznie naśnieżane. Największy wyciąg to Sabat, położony w okolicach wsi Krajno Zagórze. Poza tym konkretnym w regionie czynnych jest kilka innych wyciągów z czego kilka również w samych Kielcach. Wyciągi miejskie są łatwe, może z wyjątkiem tego na górze Telegraf, który jest krótki ale stromy.

Kuchnia regionalna

Region świętokrzyski słynie z ciekawej i smacznej kuchni, która może konkurować nawet z napływowymi fast-foodami. Są to nie tylko regionalne dania obiadowe, ale również domowe wypieki. Każde gospodarstwo agroturystyczne serwuje tego typu kuchnię. Sławny jest również swojski chleb pieczony w tradycyjnym piecu, według starych receptur.

Okolice Gór Świętokrzyskich to nieskażony region z czystym powietrzem. Jest tutaj sławne zagłębie truskawkowe z corocznym Świętem Truskawki w Bielinach. Wieńczy ono kilka tygodni intensywnych zbiorów. Truskawki, to nie tylko wielkie plantacje. Prawie każdy, kto posiada kawałek ogródka, tradycyjnie sadzi dla siebie kilka grządek, żeby co roku w czerwcu jeść te owoce prosto z krzaczka. To samo tyczy się drzew owocowych i krzewów.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments