LED w łazience

LED w łazience

Poradnik

W nowoczesnych aranżacjach łazienkowych coraz częściej pojawia się oświetlenie LED. Jest energooszczędne, efektowne, a odpowiednio zaaranżowane podkreśla nastrój w pomieszczeniu. Atutów rozwiązań z zastosowaniem diod LED jest znacznie więcej. Dzięki nim pomieszczenie nabiera lekkości i eleganckiego wyglądu. Wprowadzenie ich do łazienki wnosi ze sobą odrobinę luksusu.

 

Skąd moda na oświetlenie LED w łazience? Projektanci wnętrz już dawno poznali się na jego licznych zaletach, które doskonale sprawdzają się w łazienkowych aranżacjach. To nowoczesne oświetlenie, które bardzo chętnie wykorzystywane jest do dekorowania wnętrza za pomocą światła. Zamontowane w odpowiednich miejscach przydaje pomieszczeniu lekkości. Sprawia też, że wydaje się ono znacznie przestronniejsze niż jest w rzeczywistości.

Sposób aranżacji z wykorzystaniem oświetlenia LED

Ożywienie wnętrza łazienki, nadanie mu atrakcyjnego wyglądu oraz wprowadzenie powiewu świeżości do pomieszczenia to najczęstsze motywy inwestorów, którzy decydują się na zastosowanie diod LED. Do wyboru użytkowników, w zależności od projektu pomieszczenia, pozostają lampy oraz taśmy LED. Ich zastosowanie może całkowicie odmienić wnętrze łazienki.

Diody LED mogą zostać wykorzystane w rozmaity sposób. Sprawdzają się między innymi do:

  • uzyskania ekskluzywnej strefy SPA poprzez dyskretne podświetlenie wanny;
  • stworzenia efektownej, dekoracyjnie podświetlonej ścianki;
  • podświetlenia półek na kosmetyki;
  • zaaranżowania podświetlanego sufitu;
  • czy oświetlenie ledami lustra.

Pomysłów na aranżację z ich udziałem może być naprawdę wiele.

O czym nie wolno nam zapominać?

Choć oświetlenie LED zamontowane w cokole wanny wygląda bardzo imponująco, oprócz wrażeń estetycznych warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo. Strefa kąpielowa to miejsce szczególnie narażone na zalanie wodą. Montaż oświetlenia w tym miejscu wymaga z tego względu szczególnej ostrożności i uwagi.

Warto pytać sprzedawców o oświetlenie LED, które najlepiej sprawdzi się w takich miejscach. Odpowiednie do tego celu powinny być oprawy o stopniu szczelności IP65. Co mówi to oznaczenie? Wskazuje ono na stopień ochrony urządzenia. Jego pierwsza cyfra mówi o ochronie przed zanieczyszczeniami, np. pyłem, druga – o stopniu ochrony przed wilgocią i wodą. W tym przypadku cyfra pierwsza – 6 wskazuje na całkowitą ochronę aktywnych i ruchomych elementów lampy przed wpływem kurzu, a druga cyfra, czyli 5 informuje nas, że strumień wody skierowany bezpośrednio lub pośrednio na źródło światła nie powinien wywołać żadnych negatywnych skutków.

Strefa kąpielowa

Podświetlana wanna to najczęściej wybierana aranżacja z udziałem oświetlenia LED. Sprzyja relaksowi i wprowadza przyjemną atmosferę do pomieszczenia. Diody powinny zostać zamontowane w taki sposób, by nie razić w oczy kąpiącej się osoby. Najlepiej, jeśli widoczna będzie tylko rzucana przez nie poświata. Warto też zadbać o odpowiednią barwę światła. Dobrze sprzyja odprężeniu oświetlenie o temperaturze poniżej 3000K. Całość aranżacji z zastosowaniem oświetlenia LED sprawia wrażenia lekkiej i przyjemnej.

Oświetlenie lustra

Oświetlenie wokół lustra powinno stwarzać komfortowe warunki do wykonywania takich precyzyjnych i wymagających dobrego oświetlenia czynności, jak golenie oraz makijaż. Bardzo istotna pozostaje sprawa sposobu montażu oświetlenia. Nie może ono powodować postawania cieni na twarzy przeglądających się osób (dlatego rezygnujemy z halogenów) ani też wywoływać zjawiska olśnienia (powstaje przy narażeniu wzroku człowieka na bezpośredni kontakt ze źródłem światła albo powierzchnią, która odbija światło).

Najczęściej stosowanym przy lustrze oświetleniem są symetrycznie umieszczone po obu jego stronach oprawy. Zwykle montowane są na wysokości oczu użytkowników, czasem nieznacznie powyżej. Oprócz wykorzystania kinkietów i świetlówek liniowych często spotkamy się również z oświetleniem LED. Zastosowanie charakteryzujących się różną formą lamp LED do oświetlenia lustra oraz taśm LED, które podświetlą je od spodu, dając przy tym ciekawy efekt wizualny, to już powszechna praktyka.

Wykorzystanie oświetlenia LED w łazience stało się modne, eleganckie i wygodne. Stosuje się je w różnych aranżacjach i w połączeniu z różnorodnymi oprawami. Jeśli jednak inwestor nie czuje się komfortowo z tego typu oświetleniem może skorzystać z szerokiej oferty producentów oświetlenia, którzy wskazują inne możliwości.

Więcej na temat oświetlenia do łazienki możesz przeczytać na stronie https://azzardo.com.pl/37-lazienkowe

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments