Krzewy ozdobne w naszych ogrodach

Krzewy ozdobne w naszych ogrodach

Poradnik
Zamykając oczy i wyobrażając sobie wymarzony ogród, ciężko sobie go wyobrazić bez krzewów ozdobnych. Krzewy te nie tylko kryją w sobie cechy funkcjonalne oraz pożyteczne, ale również, albo przede wszystkim, cechy wizualne. Zjawiskowe krzewy ozdobne bowiem przyciągają wzrok, nie tylko właścicieli ogródka, ale również przechodniów wprawiając ich w zachwyt. Rośliny te zwykle są kompozycją ogrodu, a odpowiednio posadzone stwarzają efekt wielopiętrowości, będąc idealnym tłem dla niższych roślin.

 

Podział krzewów ozdobnych

Krzewy ozdobne można podzielić na wiele sposobów, jednakże w tym wpisie, skupię się na 3 podgrupach:

  • krzewy o ozdobnych owocach,
  • krzewy o ozdobnych liściach,
  • krzewy o ozdobnych kwiatach.

Spośród wielu odmian, postaram się wybrać 3 z każdej grupy, które według mnie, spodobają się każdemu właścicielowi ogródka.

Krzewy mające ozdobne owoce

Owoce zwykle dekorują ogród końcem lata, jednakże zdarza się również, że w niektórych odmianach mogą dekorować częściowo zimą. Odmiany, które mogę śmiało polecić, to Irga szwedzka – za każdym razem, gdy o niej pomyślę, zachwycam się jej pięknymi jaskrawoczerwonymi owocami. Kolejną odmianą, o której warto wspomnieć jest Ognik SzkarłatnyOrange Glow, jak i Red Column. Odmiany te są niezwykle popularne w lubiane w polskich ogrodach. Ognik szkarłatny dorasta do 2-2,5 metra wysokości, w zależności od odmiany i cieszy maleńkimi kulistymi owocami o barwie pomarańczowoczerwonej – Orange Glow, bądź czerwonej – Red Column. Trzecim krzewem, o jakim wspomnę, jest Jałowiec wirginijski. Roślina ta ma niebiesko-zielone liście i mięsiste szyszkojagody w kolorze fioletowo-granatowym.

Krzewy o ozdobnych liściach

Warto przy tworzeniu wymarzonego ogrodu pamiętać o tym, aby krzewy ozdobne zdobiły go jak najdłużej. Dlatego oprócz ozdobnych kwiatów i owoców świetnie spisują się krzewy o ozdobnych liściach. Wiele gatunków z tej kategorii jest prostych w uprawie, zwłaszcza kiedy dojrzeją. Wśród odmian na szczególną uwagę zasługuje Berberys Thunberga, najpopularniejszy gatunek berberysów wśród polskich ogrodników. Najbardziej zachwyca jesienią, kiedy jego liście z małych i czerwonych stają się liśćmi ze wspaniałą gamą kolorów i odcieni, od czerwieni, przez pomarańcz aż do żółci. Niewątpliwie, wśród krzewów ozdobnych zasługuje również na uwagę Klon japoński. Nie jest odmianą, która rośnie szybko w Polsce, jednakże jego piękne liście przyciągają wzrok, co czyni go coraz bardziej popularnym. Trzecią odmianą, o której wspomnę, jest Cis pospolity. Rośnie zwykle do 1,5-2,5 metrów, młode pędy mają kolor złocistozielony.

Krzewy o ozdobnych kwiatach

Wśród odmian o ozdobnych kwiatach przedstawię 3 różne rośliny, kwitnące wiosną, latem oraz jesienią. Pierwszą odmianą, jaka rośnie na wiosnę jest Forsycja, niezwykle lubiana, podziwiana i często widywana w polskich ogrodach roślina. Zdecydowanie urzeka tym, że jeszcze zanim wypuści liście, jej gałązki pokrywają się setkami żółtych kwiatów. W lecie, możemy cieszyć się pięknymi Hortensjami, doskonale znanymi wśród polskich ogrodników. Odmianą kwitnącą wczesną jesienią jest budleja Dawida, roślina o charakterystycznych długich kwiatostanach, rośnie do 1-3 metrów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments