Karmienie psa - gotować czy kupować

Karmienie psa – gotować czy kupować

Poradnik zologiczny

Karmienie psa – Posiłek dla psa przygotowywać samodzielnie, czy zdecydować się na karmę dostępną w sklepach? To jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez właścicieli czworonożnych przyjaciół. Zagadnienie jest o tyle trudne, że nie można odpowiedzieć tu jednoznacznie. Wiele zależy bowiem od sposobu przygotowywania posiłków oraz rodzaju wybieranej karmy. Nie ulega jednak wątpliwości, że karmienie psa, niezależnie od dokonanego wyboru, powinno opierać się o właściwie zbilansowane posiłki. Będzie to podstawa prawidłowego rozwoju i zdrowia każdego psa.

Karmienie psa

Żywienia psa w istotny sposób wpływa na jego rozwój, kondycję oraz stan zdrowia. Każdy właściciel czworonoga, któremu leży na sercu dobro pupila, powinien dostarczać mu odpowiednio skomponowane posiłki. Kluczowe jest tutaj dobieranie właściwych proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami diety oraz unikanie związków, które dla psa są potencjalnie niebezpieczne.

Co warto wiedzieć o żywieniu psów?

Na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa mogą zdecydować się osoby, które dysponują odpowiednią w tym kierunku wiedzą. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, zdecydowanie lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy opracowują skład karm dostępnych w sklepach. Wielokrotnie bowiem zdarzało się, że właściciele czworonogów nieświadomie szkodzili swoim pupilom poprzez podawanie pokarmów o niewłaściwym składzie.

W żywieniu psów nie wolno zapominać o właściwym komponowaniu posiłków. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie proporcje pomiędzy takimi składnikami jak białko, tłuszcze i węglowodany, a także dopilnowanie, by posiłki zawierały wystarczającą ilość ważnych dla psa witamin i minerałów.

Jeśli właściciel decyduje się na samodzielne gotowanie pokarmów dla swojego pupila, powinien pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  • Domowe jedzenie nie jest przeznaczone dla psa, dlatego nie powinien dostawać resztek z obiadu, czy innego jedzenie spożywanego przez ludzi. Jeśli właściciel chce przygotowywać dla swojego pupila pokarmy samodzielnie, powinien gotować je oddzielnie.
  • Pożywienie dla psa nie powinno zawierać przypraw ani soli. Jedzenie dla psa powinno być przygotowywane wyłącznie z myślą o nim i nie powinno być w żaden sposób przyprawiane.
  • Posiłki dla psa powinny składać się z mięsa, warzyw oraz wypełniacza. Tym ostatnim może być na przykład ryż.
  • Posiłki dla psa powinny być w miarę stałe, zarówno w proporcjach, jak i składzie. Zbyć częste zmiany mogą doprowadzić do rozregulowania układu pokarmowego czworonoga.

Wady i zalety samodzielnego przygotowywania posiłków

Wielu właścicieli czworonogów jako główną zaletę, która wynika z samodzielnego przygotowywania posiłków, podaje oszczędność. Warto jednak uświadomić sobie, że gotowanie zgodnie z zasadami zdrowego żywienia psów (gotowanie dla psa oddzielnych posiłków złożonych z mięsa, warzyw i wypełniacza) może się czasem okazać bardziej kosztowne, niż korzystanie z gotowej karmy.

Kolejna kwestia to czas, który trzeba poświęcić na gotowanie jedzenia oraz zużyta energia. Tu więcej zalet mają karmy dostępne w sklepach, dzięki którym możemy zaoszczędzić sporo czasu. Ich atutem jest też możliwość zabrania ze sobą w dowolne miejsce, w które wybieramy się z psem. Niezależnie czy jest to krótki wypad na weekend, czy też tygodniowe wakacje.

Zaletą gotowania dla swojego pupila jest to, że właściciel ma pełną kontrolę nad tym, co ląduje w jego misce. Jeśli jednak nie dysponuje wystarczającą wiedzą na temat żywienia psów, może swojemu czworonogowi wyrządzić więcej szkody, niż mu się wydaje. Źle skomponowane posiłki mogą przyczyniać się do pogorszenia kondycji psa i wywoływać wiele chorób.

Skutki źle skomponowanej diety

Wiele problemów zdrowotnych czworonogów jest skutkiem złego żywienia. Wynika to często z nieświadomie popełnianych przez właścicieli psów błędów żywieniowych. Jednym z najczęściej występujących problemów jest przebiałczenie, spowodowane zwykle zbyt częstymi zmianami proporcji oraz składu pożywienia. Objawami, na które należy zwrócić uwagę, jest biegunka, łupież, wybroczyny na skórze, świąd oraz nadmierne drapanie się, a także nadmierne ropienie oczu. Przebiałczenie może skutkować również poważnymi konsekwencjami ze strony układu pokarmowego i nie tylko. Czworonogi narażone są między innymi na uszkodzenie nerek, alergię pokarmową oraz choroby wątroby.

Karmienie psa

Zdecydowanie mniejsze ryzyko przebiałczenia występuje w przypadku stosowania karm przygotowanych przez specjalistów. Odpowiednio skomponowana formuła, stosowanie się do zaleceń producentów (dawkowanie karmy) oraz niewłączanie w czasie stosowania karmy innych pokarmów to wymogi konieczne do zachowania dobrej kondycji pupila.

Pamiętając o zachowaniu zasad zdrowego żywienia psa, możemy zagwarantować mu zdrowie i wydłużyć życie. Dysponując odpowiednią wiedzą, z powodzeniem przygotujemy posiłki dla czworonoga samodzielnie. Jeśli jednak mamy w tym zakresie jakiekolwiek braki, lepiej zdecydować się na dobrej jakości karmę.

Więcej na temat żywienia i suplementacji psów przeczytasz na stronie https://sklepzoologic.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments