Jak wybrać oświetlenie, by dekorowało nasze wnętrza

Jak wybrać oświetlenie, by dekorowało nasze wnętrza

firmy Uroda i zdrowie

Dekoracja wnętrz niejedno ma imię. Ozdabiać możemy kolorami, fakturami i strukturami. Równie dobrze w tej roli sprawdzają się samodzielnie przygotowane dzieła, jak i typowe dekoracje zakupione w sklepach z dodatkami i wyposażeniem do mieszkania. Ozdabiać może także nasze oświetlenie, ale tu sprawa staje się nieco trudniejsza. W końcu mamy do czynienia z produktem funkcjonalnym na pierwszym miejscu. Jak zatem sprawić, by zdobił, oświetlał, cieszył oczy i pasował do wybranej aranżacji wnętrza?

 

Transparentność kloszy – różne efekty

Na później odkładamy design oświetlenia, bo tu paleta jest niezwykle szeroka i każdy może znaleźć coś dla siebie. Oświetlenie to nie tylko dekoracja dzięki konstrukcji, jaką wybierzemy. W grę bowiem wchodzi sposób kierowania światła, ale i jego natężenie. To ostatnie będziemy regulować przy pomocy żarówek o odpowiedniej mocy, systemów ściemniania, ale i kloszy. W jaki sposób klosze wpływają na świetlne dekoracje?

Zupełnie inaczej prezentuje się światło płynące spod całkowicie zamkniętych kloszy, o transparentnym szkle. Natężenie staje się dość duże, światło jest rozprowadzane równomiernie i można liczyć na doskonałe oświetlenie dużych powierzchni. Jeśli klosz jest otwarty u ku górze, uda się optycznie podwyższyć pomieszczenie. Jeśli zaś do dołu, zapewniamy sobie maksymalne bezpieczeństwo poruszania się po domu.

Mleczne klosze pozwalają nie tylko równomiernie rozprowadzić światło, ale przede wszystkim zmiękczają je. Oświetlenie staje się zatem romantyczną dekoracją, bo z powodzeniem uzyskujemy ciepłą, przytulną i przyjazną atmosferę we wnętrzu. Taki subtelny strumień można skierować wprost na ściany, dokładnie na ramki z pamiątkowymi zdjęciami czy umieszczone ozdoby, by spotęgować efekt dekoracyjny. Jeśli zaś zdecydujemy się na barwne światło LED-ów, uzyskamy jeszcze ciekawszy wygląd wnętrza.

Oświetlenie może zdobić nie tylko oferując światło padające na typowe akcesoria, które mają urozmaicać aranżację. Strumień światła jest w stanie podkreślić piękno faktur, kolorów, struktur, między innymi pośród ścian. W podobny sposób maskujemy niedoskonałości, na rzecz przyciągania uwagi przez elementy, które inspirują.

Barwa światła

Światło, które ma dekorować, powinno oferować odpowiednią barwę. Ta ostatnia wpłynie także na atmosferę wnętrza. Żółte, ciepłe światło nie męczy wzroku, jest przyjazne i atmosferę czyni wyjątkową, a nawet romantyczną, gdy trzeba. To białe, wyraziste i mieszczące się w palecie chłodnych tonów, będzie pozwalało się skupić się skupić i skoncentrować, poza tym wybraną przestrzeń uczyni uporządkowaną i estetyczną.

Dobrze jest najpierw sprawdzić, jak w danej barwie i przy jakim natężeniu światła, będą się prezentować meble, podłogi, dodatki. Oświetlenie ma stanowić bowiem składową udanej i wymarzonej aranżacji. To specyficzna dekoracja, do której trzeba przyłożyć dużą wagę, by spełniała stawiane przed nią oczekiwania. Zaczyna się od wyboru designu, ale na nim na pewno się nie kończy.

Detale, które odpowiadają za całość

Efekty końcowe zależą w niemałym stopniu od zastosowanych materiałów, precyzji wykonania i detali, bo jak wiemy, diabeł tkwi w szczegółach. Do tego kolorystyka, która dobrze, by była spójna z ogólnie przyjętą koncepcją wnętrza. Uwagę zwracajmy na najdrobniejsze elementy, bo to one są w stanie oświetleniu nadać dodatkowego charakteru, unikalnego. Nawet pozornie zwykłe wykonanie, w którym nie ma większej finezji, prezentuje się całkowicie odmiennie, gdy w najmniej oczekiwanym momencie oferuje promień świetlny przechodzący przez niewielki kryształek i mieniący się różnorodnymi barwami, w zależności od pory dnia i stopnia jasności we wnętrzu.

Każde pomieszczenie, w zależności od funkcji, tej podstawowej, jak i drugorzędnej, metrażu i tworzonej aranżacji, potrzebuje dopełnienia w postaci oświetlenia, które poza funkcjonalnością staje się swoistą dekoracją. Im lepiej je dobierzemy, postawimy na przemyślanie konstrukcje, dobrze prezentujące się barwy, rozwiązania idące w parze z elementami, które już znalazły swoje miejsce w naszych domostwach, tym lepszy efekt świetlny uzyskamy.

Nie pozostaje nic innego, jak wybrać się na zakupy – do sklepu stacjonarnego czy z ofertą zamieszczoną w sieci. Powyższe wskazówki pozwalają dokonać właściwego wyboru i ułatwiają odnalezienie się w gąszczu designerskich projektów. W końcu bez dobrego oświetlenia komfortowe użytkowanie przestrzeni nie ma racji bytu, a i dekoracyjność spada na dalszy plan.

Więcej o oświetleniu pod adresem http://www.pomorskizj.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments