Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

Artykuł Miesiąca

Każdy z nas chce zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka podczas jazdy samochodem. Na szczęście współczesne foteliki samochodowe w dużym stopniu to ułatwiają. Jak wybrać fotelik dla dziecka w przystępnej cenie, który jednocześnie zapewni mu jak największe bezpieczeństwo?

 

Prawny przymus

W Polsce panuje prawny obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Do kiedy pociecha musi jeździć w foteliku? Przed 2015 roku prawo mówiło, że obowiązek ten obejmuje rodziców dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Obecnie jednak wszystko zależne jest od wzrostu. Foteliki nie obowiązują dzieci, które mają ponad 150 centymetrów wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko waży 36 kg i więcej, przez co nie mieści się do fotelika.

Dodatkowo możliwe jest przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu bez fotelika, jeśli ma ponad 135 centymetrów wzrostu, a także kiedy dziecko ukończyło 3. rok życia, a na tylnym siedzeniu nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika. W każdej z tych sytuacji dziecko musi być jednak bezwzględnie przypięte pasem bezpieczeństwa. Dodatkowo każdą taka sprawę należy jednak rozpatrywać indywidualnie.

3w1 – wózek, spacerówka, fotelik samochodowy

Rodzice zainteresowani kupnem wózka dla swojego dziecka często mogą natknąć się na pojęcie wózków wielofunkcyjnych. Oprócz standardowego, głębokiego wózka posiadają one również funkcję spacerówki i fotelika, co znacząco zmniejsza wydatki, które muszą ponieść świeżo upieczeni rodzice. Wózek wielofunkcyjny jest co prawda drogi, ale jeśli porównać go z ceną pojedynczych akcesoriów, cena jest jak najbardziej zrozumiała i w dodatku atrakcyjna.

Wielofunkcyjne wózki, które z powodzeniem zastępują foteliki samochodowe, można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych z artykułami dla dzieci. Ich ceny mogą znacząco różnic się od siebie, kiepskim pomysłem będzie jednak zakup wózka z najniższej półki cenowej. Będzie on nie tylko mało wytrzymały, ale również może stanowić bezpieczeństwo dla zdrowia i życia dziecka. Z kolei dobrym pomysłem na oszczędność może być zakup wózka z drugiej ręki. Decydując się na nabycie używanego wózka wielofunkcyjnego, fotelika lub spacerówki, warto jednak kupować go od osoby znajomej lub poprzedni odbiór osobisty. Okazuje się bowiem, że osoby wystawiające te akcesoria na aukcji nie zawsze są uczciwe.

Jak wybierać odpowiednie foteliki samochodowe?

Wyboru fotelika samochodowego dokonujemy nie w oparciu o wiek dziecka, a o jego wagę. Najczęściej pierwsze foteliki samochodowe dostępne są w kategorii wagowe 0-9 kg lub 0-11 kg, można jednak znaleźć również regulowane foteliki 0-25 kg. Trudno jest określić, która opcja jest bardziej opłacalna, jako że foteliki regulowane z reguły są dość droższe i trzeba dokupić je osobno, podczas gdy standardowe występują w wózkach wielofunkcyjnych, razem z gondolą i spacerówką.

Łącznie każde dziecko w ciągu swojego życia posiadać będzie od dwóch do trzech fotelików samochodowych. Następne kategorie wagowe kończą się na 36 kg i stąd też dzieci ważące więcej nie powinny już korzystać z fotelików samochodowych. Warto przestrzegać kategorii wagowych i zaleceń do korzystania z fotelika, tak aby zapewnić swojemu dziecku najwyższe bezpieczeństwo.

Tekst powstał dzięki sklepowi Nodik.pl, w którym można znaleźć m.in. właśnie foteliki samochodowe dla dzieci.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
agata
agata
5 lat temu
Daj ocenę :
     

u nas wyglądało to tak, że najpierw dziecko w nosidełku, po około 9 miesiącach kupiliśmy rwf, a za chwilę trzeba szukać takiego do 36 kg, zastanawiam się nad marką Concord ale nie wiem który model ;/ po co to tego tyle na rynku

anka
anka
5 lat temu
Reply to  agata

jeśli już o concordzie mowa, to z czystym sumieniem mogę ci polecić serie transformer, pozostaje tylko kwesita ceny i czego oczekujesz od fotelika