Jak napisać wniosek o zasiłek?

Poradnik

Jednym z warunków uzyskania świadczenia, np. rodzinnego czy dla bezrobotnych jest wypełnienie odpowiedniego wniosku i złożenie go w stosownej placówce. Oczywiście, to zadanie wielu osobom wydaje się trudne, w związku z tym, iż w owych formularzach nie brakuje specjalistycznych zwrotów oraz licznych rubryczek, które najczęściej wszystkich przerażają.

W pierwszej kolejności musimy się dowiedzieć, jaki wniosek należy wypełnić, aby otrzymać zasiłek i gdzie oraz do kiedy musimy go złożyć. Następnie, należy uważnie przeczytać wniosek, by wpisać prawidłowe informacje w ściśle określonym miejscu. Z pewnością, należy tu zwrócić uwagę na wszelakie punkty, zwłaszcza te, które zapisane są drobnym druczkiem. Ważne jest także to, by był on czytelny, dlatego wniosek starannie wypełniamy, najlepiej pismem drukowanym.

Trzeba również powiedzieć o tym, iż w wielu instytucjach są dostępne przykładowe wnioski, na których można się wzorować, by uniknąć błędów we własnych formularzach. Oprócz tego, w sieci odnajdziemy także liczne szablony wniosków o zasiłek, które mogą być bardzo przydatne. Ponadto, do dyspozycji posiadamy także liczne poradniki dostępne w wielu księgarniach. Natomiast istnieje zawsze jeszcze możliwość skorzystania z pomocy przyjaciół, którzy są bardziej obeznani w wypełnianiu tego tupu formularzy. Poza tym, w urzędach czy ośrodkach pomocy społecznej często pracują doradcy mający dyżury, podczas których służą radą petentom, również w zakresie wypełniania wniosków zasiłkowych.

Nie ulega wątpliwości to, iż bardzo ważne jest to, by przestrzegać terminów, w których dany wniosek ma być złożony, gdyż w innym wypadku z przyczyn formalnych zostanie on odrzucony. Dlatego dany wniosek jest najlepiej złożyć szybko, na wypadek gdybyśmy zrobili w nim jakieś błędy, gdyż wtedy będziemy mieli czas na to, by je poprawić. Nie zapominamy o tym, iż do wniosku o zasiłek należy przeważnie dołączyć stosowne dokumenty, najczęściej zaświadczenie o dochodach, ponieważ kiedy dokumentacja będzie niekompletna, nie otrzymamy także zasiłku. Oczywiście, zanim złożymy wniosek o zasiłek, warto go sprawdzić nawet dwa razy, gdyż dzięki temu będziemy mieli pewność, iż jest poprawnie napisany i tym samym szanse na przyznanie nam świadczenia wzrosną.

Wbrew pozorom, wypełnienia wniosku o zasiłek nie jest trudnym zadaniem, w szczególności gdy wcześniej zapoznamy się z przykładowymi szablonami tego rodzaju pism.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marla2214
marla2214
6 lat temu

Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. warto skorzystać z tych podpowiedzi i wskazówek. Jak najbardziej polecam.

Dominika
Dominika
6 lat temu

Zawsze tak jest, że zazwyczaj te dokumenty są trudne do wypełnienia dla przeciętnego zjadacza chleba. Mnóstwo precyzyjnych tabelek, szczegółowych informacji do podania. Starasz się, a i tak później dostajesz dokument do poprawy. Trzeba trzymać się dokładnych instrukcji i oczywiście przestrzegać terminów.

Renata Sleńsk
Renata Sleńsk
6 lat temu

Super pomocny artykuł. Te dokumenty są bardzo skomplikowane, musimy wypełniać pełno rubryczek, które po pierwsze są zbędne, po drugie opisane tak trudnym językiem, że przeciętny człowiek nie zrozumie o co chodzi. Na szczęście z pomocą przychodzi internet, a w nim takie artykuły jak ten:)

Ania K
Ania K
6 lat temu

Bardzo pomocny artykuł wszystko opisane jasno. Świeżo upieczeniu rodzice którzy nie wiedzą jak się za to zabrać i jakie dokumenty są im potrzebne znajdą tutaj wszystkie informacje.

Jolanta
Jolanta
6 lat temu

Ciekawy artykuł, aczkolwiek obecnie wnioski bynajmniej dla mnie są bardzo intuicyjne. Nie mam najmniejszego problemu z jego wypełnieniem.

domi
domi
6 lat temu

Ciesze się że trafiłam na ten ciekawy artykuł, nie każdy wie jak się za to zabrać, gdzie się zgłosić i jak wypełnić. Mi osobiście bardzo przydadzą się skazówki tu opisane.