Inwestowanie nie jest wcale takie łatwe

Poradnik

Pomyślałeś kiedyś, jak będzie wyglądało twoje życie w przyszłości pod względem finansowym? Może warto zrobić to teraz i zastanowić się, czy aby teraz nie ma odpowiedniej chwili do tego, aby zacząć inwestować. Tutaj znajdziesz rady, dlaczego warto inwestować.

Inwestowanie, to zajęcie dla ludzi, którzy chcą pomnożyć swoje oszczędności, a także nie boją się podejmować ryzyka. Warto inwestować, ponieważ to bardzo rozwija i pomaga zapewnić sobie spokojną przyszłość. Najlepsi inwestorzy zarabiają w ten sposób ogromne kwoty, za które mogą spokojnie żyć w luksusie.

Dlaczego inwestujemy?

Tak naprawdę, to ciężko będzie odpowiedzieć na to pytanie. Tylu ilu jest inwestorów, tyle właśnie można uzyskać odpowiedzi. Każdy ma swoje osobiste powody i każdy ma jakiś cel w życiu, do którego dąży za pomocą inwestycji. Wyznaczenie sobie jakiegoś celu, to będzie najlepsza motywacja i najlepszy sposób, aby coś osiągnąć i aby było to skuteczne. Motywacje zachęcają na do nauki, do dbania o siebie i do dbania o stan naszego konta. Jeśli wyznaczymy sobie jakiś cel, to inwestycja stanie się o wiele łatwiejsza i prostsza, niż nam się to tylko może wydawać.

Niestety w Polsce inwestowanie nadal nie jest jeszcze takie popularne. Wielu Polaków nie rozumie inwestycji i nie ufa im. Woli wiedzieć, że ma fizyczne pieniądze, niż takie, które na siebie pracują. A pieniądze nie powinny cały czas tkwić w miejscu, tylko powinny zarabiać dla swojego właściciela.

Każdy Polak powinien nauczyć się dobrego i skutecznego zarządzania swoimi finansami domowymi. Jeśli tylko tak się stanie, to z czasem pojawią się u niego oszczędności, które warto jakoś wykorzystać. Świetnym wyborem będzie właśnie inwestowanie. Inwestycje zazwyczaj kojarzą nam się z niebezpieczną giełdą, lecz wcale tak nie jest. Inwestowanie może być praktycznie pozbawione ryzyka, jednak po prostu trzeba mieć do tego odwagę. Może też być tak, że stracimy cały nasz majątek, jednak jeśli zadbamy o swoje pieniądze i będziemy pilnowali jakości inwestycji, to nie mamy się czego obawiać. Inwestować można w wiele sektorów i branż, a także w różny sposób. Możemy inwestować na giełdzie, kupować obligacje państwowe, inwestować w nieruchomości, a nawet włożyć pieniądze na jakąś oprocentowaną lokatę. Każdy sposób, który przyniesie nam jakiekolwiek zyski, jest dobry.

Każdy od czegoś zaczynał i właśnie najważniejsze jest przede wszystkim to, aby zacząć. Jeśli wykonamy już ten pierwszy krok, to dalej będzie z górki. Pierwszym próbom zazwyczaj także towarzyszy największy zapała, więc i to należy wykorzystać. Wykorzystanie zapału nie ma jednak polegać na tym, że będzie się podejmowało pochopne decyzje, lecz na tym, aby dużo nauczyć się na temat inwestycji. Wiedza na rynku finansowym jest niezbędna, jeśli chce się osiągnąć naprawdę wiele.

Nim wybierzemy inwestycje dla nas, powinniśmy także poważnie zastanowić się, co będzie najlepsze i dlaczego właśnie to. Najlepiej jest wybierać coś, na czym nieco się znamy i z czym mamy kontakt. Jeśli chodzi o giełdę, można wybierać spółki, które działają w branży tej samej, co my, czy też, chociażby zbliżonej do naszej. Tak też powinno być, gdy inwestujemy w tak wartościowe rzeczy, jak obrazy, stare instrumenty muzyczne, kamienie szlachetne itd. Im lepiej się na czymś znamy i potrafimy wyczuć okazję, tym lepiej dla nas i jesteśmy na bardzo dobrej pozycji.

Kiedy zacząć?

Na rynku inwestorów istnieje wiele poglądów, kiedy należy zacząć inwestowanie. To znaczy, w jakim wieku i z jaką kwotą przygotowaną na inwestycje. Mimo wielu głosów to im wcześniej zaczniemy, tym lepiej dla nas. Lepiej jest także na początku obracać małymi kwotami, na których nauczymy się inwestowania. W przypadku giełdy może być jednak mały problem, ponieważ tutaj wiek reguluje ustawa. Jednak zawsze możemy poprosić rodzica o to, aby założył nam rachunek maklerski. Na początku możemy operować nawet na kwocie w wysokości 300 – 400 zł. Nie jest to wcale dużo, a jeśli stracimy te pieniądze, to nie zaboli to nas tak bardzo, niż jak gdybyśmy mieli stracić kilka tysięcy.

Charakter jest ważny

Do inwestycji należy podchodzić z rozsądkiem i opanowaniem. Wiadomo, że na początku inwestycjom towarzyszom wielkie emocje, które się mieszają i mogą być swoimi przeciwieństwami. Z jednej strony jest radość i nadzieja, a z drugiej może być jakaś obawa i strach Nie można jednak ulegać tym emocjom, tylko należy nauczyć się nad nimi panować. Nawet nie będziemy świadomi, kiedy przez takie emocje podejmiemy pochopne decyzje, które mogą skutkować stratą zysków lub – co gorsza – naliczeniem jakiejś straty. Trzeba po prostu myśleć logicznie i racjonalnie. Jeśli tylko zauważymy, że coś się z nami dzieje i zbyt szybko chcemy o czymś zadecydować, to natychmiast musimy się uspokoić.

Jak widać, inwestycje to nie są tylko suche liczby i pieniądze. W nich bardzo ważny jest również charakter i trzeba o niego dbać. Nie można zaniedbywać swojego zachowania. Poprzez inwestowanie będziemy kształtowali siebie i nauczymy się naprawdę wielu rzeczy. Dlatego też inwestycje, to nie tylko dobra metoda na pomnożenie swoich oszczędności, lecz również na zbudowanie silnego charakteru. Jeśli ktoś chce się nauczyć, jak nad sobą panować i jak to wykorzystać w życiu, a także chce nauczyć się cierpliwości, może zacząć inwestycje z małymi kwotami już teraz i z czasem zdobywać coraz więcej doświadczenia.

Mimo że inwestycje wiążą się z ryzykiem, to niezaprzeczalnie jest to opłacalne. Każdy, kto podejdzie do sprawy odpowiedzialnie i odpowiednio się przygotowując, nie musi się martwić o żadne poważne konsekwencje. Trzeba jednak to potraktować, jako coś bardzo ważnego i coś, nad czym trzeba się skupić. Zbyt luźne podejście może skutkować stratami i utratą chęci do inwestowania.

Praktycznie przez całe życie mamy do czynienia z jakimś ryzykiem, jednak jedno przynosi nam jakieś korzyści, a inne nie. Jeśli więc mamy możliwość wyboru, to dlaczego by nie zdecydować się właśnie na to ryzyko, które może nam przynieść odpowiednio duże dochody. Szczególnie że w inwestycjach możemy zadecydować, na jaki stopień ryzyka się decydujemy. Może ono być niskie i takie właśnie jest w przypadku inwestowania w nieruchomości, czy też w obligacje, a możemy dużo zaryzykować i odpowiednio dużo zyskać, inwestując w przykładowo waluty.

Ulokowanie pieniędzy w jakiejś inwestycji, zazwyczaj tej bardziej pewnej, o zmniejszonym poziomie ryzyka, to także sposób na to, aby jakoś zabezpieczyć swoje pieniądze, jednocześnie zachowując ich wartość. Wiadomo, że z czasem wartość naszych pieniędzy może spaść. Wiąże się to z inflacją, a także z kursami walut obcych. Jednak jeśli nasze pieniądze będą ulokowane w przykładowo ziemi albo budynkach, to ciężko byłoby, aby naturalnie straciły swoją wartość. Wiadomo, że z biegiem czasu budynki stają się coraz tańsze, ale na przykład ziemia ciągle drożeje i jest świetną lokatą kapitału.

Powody, dla których warto inwestować

Jeśli ktoś jeszcze nie dał się przekonać do tego, aby zacząć inwestować, to może czas, aby poznał jeszcze kilka dodatkowych argumentów za tym. Nie ma to być usilne przekonywanie, lecz pokazanie, że to naprawdę się opłaca.

Każdy z nas ma jakieś marzenia i nie ma co nawet ukrywać, że z dużą częścią z nich, wiążą się jakieś wydatki. Pracujemy od świtu do nocy, aby przez dwa tygodnie w ciągu roku móc gdzieś odpocząć i to nie zawsze będzie akurat to wymarzone miejsce. A gdyby nagle okazało się, że stać nas na spełnianie swoich marzeń? Gdyby okazało się, że to wcale nie jest takie ciężkie i nie wymaga tyle pracy, ile na początku myśleliśmy? Chyba każdy chciałby, żeby tak było. Może być, jeśli tylko podejmiemy ważne decyzje dla naszej przyszłości, a mianowicie decyzje o inwestowaniu i oszczędzaniu pieniędzy na wyznaczone wcześniej cele. Wystarczy tylko trochę gotówki, nieco więcej zaangażowania i zwykłe chęci. Tylko tyle musimy od siebie dać, aby coś osiągnąć. Czy to jest naprawdę tak wiele? W stosunku do korzyści, jakie możemy osiągnąć, to chyba niezbyt.

Jeśli jednak na razie nie mamy na horyzoncie do spełnienia żadnych większych marzeń, to i tak nie warto marnotrawić pieniędzy, czy trzymać ich na praktycznie nieoprocentowanym rachunku bankowym. Oczywiście zatrzymajmy sobie większą część, aby służyła nam, jako dobre zabezpieczenie, w razie nadejścia gorszego momentu w życiu. Jednak część z naszych oszczędności warto wykorzystać do tego, aby móc skutecznie mnożyć swój kapitał i z czasem uzbierać tyle, żeby polepszyć komfort swojego życia.

Może to zająć kilka miesięcy, a może to zająć kilka lat. Trzeba być cierpliwym i po prostu obserwować, jak suma naszego majątku ciągle się zwiększa. Inwestycje w zależności od tego, w co inwestujemy, mogą nam przynieść większe zyski lub mniejsze, lecz niezaprzeczalnie w dłuższym okresie zawsze je przyniosą. Wiadomo jednak, że jeśli inwestujemy długoterminowo, to aby zminimalizować ryzyko potencjalnej straty, warto zdecydować się na dywersyfikacje, to znaczy na ulokowanie swoich pieniędzy w kilku miejscach. Tak powoli będziemy zbierali pieniądze i może jakoś w międzyczasie okaże się jednak, że pojawiło się jakieś marzenie warte spełnienia.

Inwestycji nie musimy też traktować jako sposobu na zarabianie, na pomnożenie kapitału, czy nawet na osiąganie zysków. Inwestowanie może być po prostu nauką dla nas. Szkołą dla naszego charakteru, jak zostało wcześniej wspomniane, a także szkołą gospodarki i zarządzanie budżetem domowym. Regularne obserwacje rynku finansowego, pozwolą nauczyć się, jak powinniśmy zachowywać się na rynku, aby zminimalizować możliwość poniesienia straty, w razie jakichś problemów. Nauczymy się, kiedy powinniśmy być ostrożni, a kiedy warto ryzykować. Po jakimś czasie rozpoznamy także rozpoczęcie gorszego okresu w kraju i będziemy mogli odpowiednio się na niego przygotować.

Czas na inwestycje

Inwestowanie to może być coś cudownego, trzeba tylko odnaleźć w tym siebie. Prócz wymienionych zalet, można jeszcze pozwolić sobie na wymienienie wielu innych. Jednak najłatwiej i najprościej będzie powiedzieć, że po prostu warto, ponieważ inwestycje, to przyszłość.

Jeśli komuś bardzo zależy na przyszłości jego i jego rodziny, to nie ma na co czekać, tylko czas na wyjęcie gotówki z konta i przeznaczenie jej do miejsca, gdzie będzie mogła na siebie pracować.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments