Domowy budżet - oszczędzamy, kupujemy na raty, ale i za gotówkę

Domowy budżet – oszczędzamy, kupujemy na raty, ale i za gotówkę

Poradnik

Dobrze zaplanowany budżet domowy to podstawa naszych finansów. Pieniądze potrafią się rozchodzić w zastraszającym tempie, jeśli nie pilnujemy, co i kiedy wydajemy. Topnieją zdecydowanie szybciej niż myślimy, a pod koniec miesiąca okazuje się, że jesteśmy na minusie. Tak nie musi być! Nawet rodzinne wakacje, niektóre zachcianki czy wydatki czynione tylko i wyłącznie dla przyjemności, są w stanie zmieścić się w budżecie przeciętnej rodziny. Jak poradzić sobie z domowymi finansami?

 

Planowanie na ekranie

Skoro do dyspozycji mamy nowoczesne technologie, komputery i nawet darmowe programy dostępne online, to warto z nich skorzystać. Do rozpisania swoich wydatków, podzielenia ich na kategorie, poszczególne miesiące, jak i założenia pewnych celów, które chcemy osiągnąć, nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, ani tym bardziej drogich, złożonych programów.

W sieci poszukajmy dwóch, najwyżej trzech programów online do planowania domowych finansów. Zapoznajmy się pokrótce, by wiedzieć, co i który oferuje. Na tej podstawie ocenimy ich intuicyjność i będziemy w stanie stwierdzić, czy spełniają nasze oczekiwania. Rozpiski prowadzone w sieci, przy komputerze mają jeszcze jedną zaletę. Mianowicie nie jest to kartka papieru, którą można zgubić, zalać niefortunnie herbatą, wyrzucić przez przypadek, bądź która zacznie blaknąć. Oczywiście nie uwzględniamy typowo pechowych sytuacji, jak zalanie… komputera. To co mamy zapisane wirtualnie, zostaje z nami tak długo, jak tylko tego potrzebujemy.

Czas na sumowanie wydatków

By ocenić kondycję budżetu domowego i realnie zaplanować wydatki, w tym miejsce na oszczędności, czy zakupy na raty, które „chodzą” za nami od dłuższego czasu, potrzebujemy wiedzy, a tę zyskamy dzięki rachunkom pozostawionym przynajmniej za ostatni miesiąc. To nie jest trudne, choć trzeba przyznać, że wymaga odrobiny czasu i wysiłku, by pochylić się nad kilkoma działaniami matematycznymi i uzupełnianiem tabelek. Co najważniejsze jednak, zdecydowanie warto!

W sporządzonych tabelkach w pliku bądź wedle instrukcji do konkretnych programów online, wystarczy wpisać poszczególne wydatki. Jeśli samodzielnie tworzymy plik z wartościami, podzielmy rachunki wedle ich priorytetu, ale i rodzaju. Musimy uwzględnić wydatki stałe, jak i okresowe oraz te nieplanowane, które zdarzają się każdemu z nas. Pieniądze przeznaczamy w dużej mierze na comiesięczne opłaty, jedzenie, następnie odzież, rozrywkę, wyjazdy, dojazdy czy też paliwo. Każda rodzina, ale i każdy singiel jest w stanie stworzyć podstawową rozpiskę, a kiedy nabierze się już większej wprawy i precyzji w planowaniu wydatków, można dokładać kolejne podkategorie bądź jeszcze szczegółowiej opisywać swój budżet.

Oszczędności na czarną godzinę

Wszystko robimy po to, by nie musieć z miesiąca na miesiąc zmagać się z faktem, że nasza wypłata, i to niezależnie od jej wysokości, zaczyna topnieć już po kilku dniach, nieproporcjonalnie w stosunku do czasu, w jakim ją wydajemy.

Analizując rachunki z ostatniego miesiąca, a nawet dłuższego okresu, jesteśmy w stanie dostrzec, które z wydatków są zbędne. Które z nich można ograniczyć. Wiele zachcianek okazuje się pochłaniać niemałą część naszego domowego budżetu, a realnie nie jest aż tak potrzebnych, jak kiedyś się wydawało.

Oszczędzone pieniądze już widoczne w rozpisanym budżecie, także można podzielić. Część przeznaczyć na tak zwaną czarną godzinę, czyli sytuacje, których nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć. Drugą część natomiast dodać do puli, jaka ma posłużyć realizacji wakacyjnych marzeń, a może kupnie drogiego sprzętu, który już dawno chcieliśmy mieć, ale nawet na raty nie było nas stać?

Domowy budżet widziany nawet na wirtualnej kartce papieru, przemawia zdecydowanie bardziej, aniżeli pieniądze w portfelu, które ubywają bez szczególnej uwagi zwracanej na ten fakt. Oszczędności można zyskać już po miesiącu kontrolowanych wydatków, a przyjemność z życia w komforcie, bez popadania w pułapkę finansową, jest ogromna!

Więcej o finansach pod adresem http://www.pracawgorach.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Elena
Elena
6 years ago
Daj ocenę :
     

Ja mam konto oszczędnościowe i na nim oszczędzam. Choć nie idzie mi to najlepiej, ale regularnie odkładam chociażby 50 zł z wypłaty. To procentuje i jestem z tego naprawdę zadowolona.