Domowe miejsce pracy – urządzamy przestrzeń, w której łatwo się skoncentrować

Domowe miejsce pracy – urządzamy przestrzeń, w której łatwo się skoncentrować

Polecane

Coraz chętniej przechodzimy na model pracy zdalnej. To dużo większa swoboda w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych, łatwiejsze planowanie dnia i wbrew pozorom, naprawdę sporo możliwości. Pracując zdalnie możemy urządzić swoje biuro, gdziekolwiek zechcemy i bardzo często za taką przestrzeń służy nam nasz pokój lub wydzielone pomieszczenie w domu. W jaki sposób urządzić domowe miejsce pracy, by było wygodnie, a koncentracja nie spadała?

 

Wyposażenie, bez którego trudno się obejść

Teoretycznie praca z domu jest marzeniem każdego z nas. W praktyce jednak są to minusy, z którymi trzeba się zmierzyć, a pośród nich jest… właśnie miejsce pracy. Komfort wykonywania swoich obowiązków z domu bardzo kusi, ale trzeba mieć na uwadze, że wokół siebie mamy sporo rozpraszaczy. I od tego zaczynamy urządzanie domowego biura pracy. Musimy znaleźć miejsce, w którym nie będziemy się dekoncentrować, dlatego najdogodniejszą opcją jest oddzielny pokój.

W przypadku braku możliwości wydzielenia zupełnie odrębnego pomieszczenia, pozostaje urządzić z myślą o pracy pokój, w którym również przyjmujemy gości, śpimy, odpoczywamy – żyjemy na co dzień. Ze wspomnianych rozpraszaczy usuńmy zbędne dekoracje, które fizycznie nam nie przeszkadzają, ale mogą odwracać uwagę od najważniejszych zadań. Im mniej takich zbędnych elementów, tym lepiej. Warto znaleźć inne miejsce na telewizor. To przecież pokusa, by po raz kolejny obejrzeć ulubiony film, a na bok, na później odłożyć zadania do wykonania.

Poza tymi „delikatnymi” modyfikacjami, trzeba pomyśleć o nieco większym wyposażeniu – meble! Biurko, regały, komody, szafeczki i kontenerki. Rozmiary, kształty, liczba szuflad czy dodatkowe półki, będą decydować o komforcie pracy, a nierzadko pewnie również nauki.

Niezwykle ważne oświetlenie

Nie możemy zapominać o oświetleniu, bo bez niego nawet najlepsze wyposażenie, piękne kolory na ścianach, super sprzęt, nie „zadziałają”. Do koncentracji potrzebujemy światła o dużym natężeniu i utrzymanego w barwach chłodnych. Dobrze sprawdzają się energooszczędne LED-y, które jak sama nazwa wskazuje, w ostatecznym rozrachunku kosztują mniej, bo wykazują znacznie dłuższą żywotność.

Światło musi być wyraziste, ale nie może oślepiać. Dobrze sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju lampy i lampki, które będą miały zamknięte klosze bądź półprzezroczyste. A teraz – typowa lampka biurkowa czy lampa stojąca? Może jednak kinkiet?

Lampki biurkowe chyba nigdy nie wyjdą z użycia. Dzięki nim dokładnie oświetlamy wybrane fragmenty przestrzeni, co stanowi ich największy atut. Możemy je ustawić z lewej lub z prawej strony, w zależności od tego, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni. Mały minus to fakt, że na skromnych biurkach zabierają niemało przestrzeni, a przecież trzeba znaleźć miejsce dla komputera, akcesoriów biurowych, dokumentów i wielu innych. Alternatywą stają się lampy podłogowe, które dają dużą swobodę kierowania światła, przy tym pozostawiają cały blat biurka wolny. Eleganckie, estetyczne i mobilne. Jeśli wybierzemy lampę podłogową o dwóch źródłach światła, główne będzie rozpraszać wiązki równomiernie, natomiast to na elastycznym ramieniu, ustawimy precyzyjnie, wedle potrzeb.

Na koniec propozycja kinkietów, czyli ponownie oszczędność miejsca, także na podłodze. Oświetlenie, które zwykle wybierane jest jako dodatkowe, boczne, czy też dekoracyjne, w przestrzeni biurowej pozwala zadbać o funkcjonalność, a do tego tworzenie wyjątkowej atmosfery. Uzupełnienie o światło kinkietów owocuje oryginalną aranżacją. W końcu nasze miejsce do pracy także ma prawo cieszyć oczy i zachęcać do przebywania w miejscu, które kojarząc się z obowiązkami, pierwotnie przestaje być przyjazne. Praca z domu z dobrze skomponowanym oświetleniem, będzie satysfakcjonującą i efektywną, a przecież właśnie o to nam chodzi!

Więcej o urządzaniu miejsca pracy pod adresem http://www.pracanamazurach.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Elena
Elena
5 lat temu
Daj ocenę :
     

Nie wiem co napisać, myślę, że nie tylko oświetlenie jest ważne ale i cisza i spokój. Miejsce, gdzie można się skoncentrować, bo przecież praca zdalna wymaga samodyscypliny i dobrej organizacji pracy. Jak pracujesz- to pracujesz.