Dlaczego warto sprzątać w biurze

Dlaczego warto sprzątać w biurze?

Firma Poradnik

Dlaczego warto sprzątać w biurze – Tytułem artykułu jest dość banalnie i wręcz absurdalnie wyglądające pytanie. Nie postawiłbym go jednak, gdyby nie było podstaw, by je postawić. O higienę i estetykę firm oraz biur w wielu miejscach jest bowiem bardzo trudno. Panuje przekonanie, z reguły słuszne, że sprzątanie nie jest dodatkowym obowiązkiem pracownika, a szefowie mają mnóstwo ważniejszych spraw niż kurz wszędzie wokół. Niektóre, nawet bardzo nowoczesne firmy, urządzone w klasowym stylu i z efektownym designem, są higienicznym chaosem. Zewnętrzna firma sprzątająca od dawna tam nie zaglądała, a o specjalistycznym odkurzaczu, maszynie sprzątającej, czy szczotkach technicznych na wyposażeniu, nie ma mowy. Przeanalizujmy więc sprawę krok po kroku i zastanówmy się, dlaczego warto sprzątać swoją firmę.

Dlaczego warto sprzątać w biurze

Wizerunek firmy

Brak czystości w biurze to podstawowy błąd, jaki możesz popełnić, zapraszając do niego swojego klienta. Cóż tu dużo opisywać… Może na jakiejś części odwiedzających nie zrobi to żadnego wrażenia, ale zdecydowana większość nie pomyśli o Tobie najlepiej. Możesz wydawać mnóstwo pieniędzy na promocję, marketing i inne kwestie biznesowe, a bardzo łatwo zburzyć cały efekt, każąc siedzieć klientowi przy biurku, na którym są okruchy po pączku z zeszłorocznego Tłustego Czwartku. Nie staniesz się w ten sposób godnym zaufania partnerem biznesowym. Będziesz postrzegany jako ktoś niechlujny, chaotyczny, niedokładny. Jeśli nie jesteś w stanie upilnować własnego biurka, to czy upilnujesz sprawę swojego klienta – to może pojawić się w głowie każdego, kto pozna Cię od tej strony.

Sprawny sprzęt – Dlaczego warto sprzątać w biurze

Zadbany sprzęt biurowy ma szansę na dłuższą pracę. Nawet przetarcie ściereczką co jakiś czas może zapobiec dostaniu się okruchów w szczeliny i tym podobnym drobnostkom, które, gdy złożyć je do kupy, mogą skutecznie uniemożliwić pracę urządzenia, spowodować jego zacięcie, czy spowolnić działanie. To, podobnie jak upływ klientów, będzie też odczuwalne dla Ciebie pod względem finansowym, bo naprawa i serwisowanie urządzeń to przecież także wydatek.

Komfort pracy – Dlaczego warto sprzątać w biurze

To stwierdzenie również nie będzie odkryciem, godnym miejsca w podręcznikach obok Vasco da Gamy i Krzysztofa Kolumba, ale w estetycznym miejscu po prostu lepiej się pracuje. Oczywiście, nie dotyczy to może każdego przy drobnych niedokładnościach pod tym względem, ale gdy śmieci zaczną wysypywać się z kosza a resztki jedzenia w nim brzydko pachnieć, to każdy to odczuje. Tak samo, jak lepiej pracuje się, gdy osoby w naszym otoczeniu są nam przyjazne i miłe, tak samo dzieje się, gdy chodzi o samo otoczenie i rzeczy martwe. Nic nieprzyjemnego nie będzie przygnębiać, demobilizować pracowników. Jeśli firma wygląda jak śmietnik, to przecież nic się nie stanie, gdy w pewnym momencie zacznie funkcjonować jak śmietnik – to tylko kwestia czasu, aż ktoś z pracowników w ten sposób pomyśli. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że potencjalni przyszli pracownicy, będą po prostu odstraszani przez to, co u Ciebie zastaną. O ile ten, kogo już zatrudniasz, nie odejdzie z dnia na dzień z przerażeniem, o tyle kandydat do pracy już może to zrobić.

Nie dbając o wygląd swojego miejsca pracy, tak naprawdę nie dbasz o wizerunek firmy, jaki wysyłasz na zewnątrz do klientów, nowych pracowników, współpracowników oraz innych osób, które wpływają na funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa. Nie lepiej mogą reagować na to osoby wewnątrz Twojej firmy. Żadne pieniądze wydane na reklamę nie pomogą, gdy nie zadbasz o swój wizerunek u samych podstaw – zatrudniając firmę sprzątającą, czy zakupując specjalistyczne sprzątające maszyny.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę szczotki-techniczne.net, specjalizującą się w regeneracji szczotek technicznych.

 

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
5 lat temu

Sprzątałam kiedyś w biurach w Irlandii. Masakra to była! Kurzu i całego syfu tyle, że nie dało się ogarnąć w godzinach pracy. Podstawowe rzeczy były zawsze zrobione: naczynia, kibelki, odkurzanie. Jednak na wiele rzeczy brakowało czasu, bo firma chyba nie przywiązywała zbytnio wagi do tego i chciała tylko jako tako mieć ogarnięte. Zatrudniała mnie na malutką część etatu i nie było szans na wyrobienie się ze wszystkim. Im to nie przeszkadzało. Sami pracownicy też nie sprzątali ani trochę, bo przecież „jest od tego człowiek”.

Goaia
Goaia
5 lat temu

Niestety rzadko kiedy ludzie dbają o czystość w miejscu pracy. Każdy przyzwyczajony do wygód, że jak wyjdą to przyjdzie Pani i posprzątać. A co najgorsze często się zdarze, że ci co największy bałagan robią maja do niego największe obiekcje.