Dorośli, którzy wychowywali się w rodzinach, w których choć jeden rodzic był uzależniony od alkoholu, często wykazują pewien wspólny zestaw cech osobowości, zachowań, skłonności i ułomności. Ludzie ci definiowani są jako dda – dorosłe dzieci alkoholików. Co konkretnie oznacza to określenie? Jak wygląda terapia dda?
Spis Treści
Problemy dorosłych dzieci alkoholików
Dzieci alkoholików w dorosłości mogą cierpieć z wielu powodów. Ich problemy są zwykle podobne, choć nie wszystkie muszą występować u każdego pacjenta. Podstawowym objawem u dda są problemy emocjonalne – kłopoty z panowaniem nad emocjami, skrajne reakcje, nieumiejętne ich wyrażanie. Pacjenci wykazują brak zdolności do radzenia sobie z problemami, co często prowadzi do nadużywania alkoholu lub innych uzależnień.
Dda oznacza również poważne problemy z nawiązywaniem oraz utrzymywaniem relacji międzyludzkich. Dotyczy to zarówno relacji romantycznych, seksualnych, rodzinnych, jak i przyjacielskich, czy zawodowych. Wynika to głównie z powstrzymywania się przed zaufaniem drugiej osobie.
Ponadto, Dda często towarzyszą rozmaite zaburzenia psychiczne. Pojawić może się depresja lub lęk. Dorosłe dzieci alkoholików czują również nadmierne poczucie odpowiedzialności, co nieraz przeradza się w nerwicę natręctw. Częściej niż w populacji, wśród dda występują również zaburzenia osobowości, a zwłaszcza osobowość zależna lub borderline.
Dda terapia – na czym polega?
Pierwszym krokiem podczas terapii jest uświadomienie pacjenta, z czego wynika problem. Musi on przyznać, iż są to efekty dorastania w rodzinie alkoholików. Przestaje on wtedy tłumaczyć rodziców i poszukiwać źródeł kłopotów w niewłaściwych miejscach. Bardzo ważnym celem, jaki ma dda terapia, jest wyzbycie się wstydu. Pacjent musi sobie uświadomić, iż po pierwsze alkoholizm to choroba, której nie należy się wstydzić, a po drugie to nie on jest alkoholikiem.
Ponadto, terapia dorosłych dzieci alkoholików to także trening społeczny i personalny. Pacjent uczy się, jak rozmawiać z ludźmi, jak budować i utrzymywać relacje. Pomaga mu to w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Natomiast w ramach treningu personalnego, uczestnik dda terapii uczy się, jak w zdrowy sposób radzić sobie z emocjami i ze stresem.
Poza wyżej wymienionymi aspektami terapia dda musi również zostać wzbogacona o elementy leczenia schorzeń towarzyszących, takich jak depresja, uzależnienia, czy zaburzenia osobowości. Tym samym widać wyraźnie, iż problem dda jest poważny i skomplikowany, a co za tym idzie, trudny do rozwiązania.
Skomplikowana terapia dda
Należy podkreślić, że nie każdy, kto wychowywał się z alkoholikiem, koniecznie musi wymagać pomocy. Objawy dda wykrywa się bardzo często podczas psychoterapii dotyczących jednego z problemów pacjenta. Początkowo może mieć on problemy z zaakceptowaniem źródła swoich kłopotów, dlatego w pierwszej kolejności na tym właśnie skupia się terapia dda.
Niezbędna jest również praca nad błędnymi przekonaniami oraz wszystkimi problemami wymienionymi w powyższych akapitach. Tym samym terapią dda powinni zajmować się wszechstronni specjaliści, zatrudniania w najlepszych klinikach.
źródło: https://terapiamanawa.pl/terapia-dda-na-czym-polega-i-jakie-daje-efekty/