Czym jest scoring kredytowy?

Czym jest scoring kredytowy?

Artykuł Miesiąca

Chęć zawnioskowania o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny powinien być każdorazowo poprzedzony pewnymi przygotowaniami. Już na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o dodatkowe finansowanie powinniśmy zadbać o swoją sytuację finansową, a przede wszystkim scoring kredytowy, który pełni jedną z najważniejszych determinant warunkujących udzielenie kredytu. Czym dokładnie jest scoring kredytowy, jak wpływa na naszą zdolność kredytową i jak sprawdzić aktualny scoring? Sprawdźmy.

Czym jest scoring kredytowy?

Zacznijmy od samego początku i wyjaśnienia, czym dokładnie jest scoring kredytowy. To wiarygodny i mierzalny wskaźnik, który w jednoznaczny sposób stwierdza, czy my, jako klienci jesteśmy wiarygodni pod względem regulowania zobowiązań kredytowych. Na podstawie scoringu kredytowego wiele instytucji jest w stanie sprawdzić, jak w przeszłości spłacaliśmy wszelkie zobowiązania, czyli raty kredytów, raty kart kredytowych, raty za zakupy ratalne i wiele innych. Czy tylko banki korzystają ze scoringu kredytowego? Choć jest to grupa najbardziej zainteresowana naszym scoringiem, to jednak grupa podmiotów korzystających z tego wskaźnika jest późniejsza. Wystarczy wspomnieć o operatorach telefonii komórkowych, którzy muszą sprawdzić, czy mogą nam zaufać i zaproponować abonament z telefonem, za który będziemy spłacać w miesięcznych ratach razem z rachunkiem za usługi telekomunikacyjne. A zatem podsumowując, scoring kredytowy daje informacje, czy dotychczas byliśmy wiarygodnymi klientami, jak kształtują się prognozy związane z najbliższą przyszłością naszego trendu spłacania, a także czy podejmujemy odpowiedzialne decyzje kredytowe.

Na co składa się nasz scoring kredytowy?

Scoring kredytowy to bardzo zaawansowany model ekonometryczny, na który składa się cały zestaw naszych danych ilościowych oraz jakościowych. Zgodnie z pewnym zaprojektowanym modelem pewne stałe dane mogą zwiększać lub zmniejszać nasz scoring kredytowy bez względu na to, czy dotychczas mieliśmy jakieś problemy z regulowaniem zobowiązań, czy nie. A zatem na nasz scoring kredytowy składają się między innymi zawód, jaki wykonujemy, wysokość naszych miesięcznych zarobków, a także kwestię związane ze stałością naszego stosunku pracy. Im częściej zmieniamy pracę, tym nasz scoring ulega zmniejszeniu, przewidując, że nie będziemy w stanie spłacać stałego zobowiązania przez kilka lat ze względu na małą stałość w dochodach. Wbrew pozorom kwestie finansowe to nie jedyne czynniki wpływające na nasz scoring kredytowy. Równie istotny jest nasz wiek, stan cywilny, a także status mieszkaniowy. Jeśli jesteśmy w związku małżeńskim, nasz scoring może ulec podwyższeniu, pod warunkiem jednak, że nie mamy zbyt wiele osób na swoim utrzymaniu. Mieszkanie lub dom własnościowy to majątek, który powiększa nasz scoring znacznie.

Dodatkowo scoring jest także modyfikowany w zależności od tego, czy posiadamy ubezpieczenie, jak często korzystamy z produktów kredytowych, jakie mamy dostępne środki finansowe w bankach, a także czy posiadamy umowę z innymi podmiotami świadczącymi usługi, takie jak operator telefonii czy kablówki. Jak widać, bardzo wiele informacji sumarycznie wpływa na nasz scoring finansowy, a nie wszystkie bezpośrednio wynikają z naszej sytuacji finansowej.

Jak sprawdzić swój scoring i go powiększyć?

Czy możemy samodzielnie zweryfikować, jaki jest nasz scoring kredytowy? Oczywiście, że tak – jest to rekomendowany sposób na przygotowanie się do wnioskowania o duży kredyt hipoteczny. Raport zawierający nasz scoring możemy pobrać nieodpłatnie ze strony Biura Informacji Kredytowej. Jednorazowy raport zawierający scoring kosztuje 39 złotych. Jeśli jednak wiemy, że na przestrzeni następnych miesięcy będziemy potrzebowali kolejnych, zaktualizowanych wersji naszego scoringu, warto wykupić pakiet za 99 złotych. Scoring da się zwiększyć, o ile zainwestujemy w ten proces odpowiednio dużo czasu i energii. Znalezienie lepszej pracy, osiąganie wyższych dochodów, sprawna obsługa zobowiązaniami to jedynie niektóre ze sposobów na to, by nasz scoring umożliwił uzyskanie upragnionego kredytu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments