Azbest – dlaczego ucichła sprawa z usuwaniem azbestu

Wiadomości

Jeśli posiadasz dach z eternitu, to go zmień, wiem że nie jest to tani wydatek, ale będziesz zdrowszy jeśli się pozbędziesz azbestu, który zaraża twojemu zdrowiu, a nawet życiu.

Azbest – dlaczego trzeba się go pozbyć ?

Azbest jest jak udowodniono rakotwórczy, zagrażający naszemu zdrowiu. Eternit sam w sobie gdy jest w całości nie jest aż tak straszny, natomiast trzeba uważać gdy widzimy, że jest uszkodzony, albo przy zmianie dachu, gdy go zdejmujemy jesteśmy narażeni na wszelkie niebezpieczeństwo z jego strony, bo gdy jest uszkodzony to wdychamy jego włókna. Niepokoić może gdy widzimy eternit spękany, wyszczerbiony jakieś złuszczenia na nim. Jest to źródło mikroskopijnych włókien, które nieświadomie wdychamy. Osoba wdychająca azbest narażona jest na raka żołądka, krtani, nerek, jelit, trzustki, jajnika oraz chłoniaki. Wcześniej dużo się o tym słyszało, a gminy dawały dofinansowanie do zmiany dachu, by się pozbyć szkodliwego azbestu na dachach, ale skoro jest tak szkodliwy, to dlaczego gminy ucichły tak nagle z tym dofinansowaniem? Jaki jest powód że gminy ucichły na ten temat, czy że zagrożenie nie jest takie jakie się wydawało, czy może brak środków w gminie na tą pomoc? Bo azbestu na dachach nadal jest dużo. Ludzie od zawsze chorują, tylko wcześniej się o tym tak głośno nie mówiło, przyczyn choroby jest multum i wszystko może być przyczyną rozwoju choroby, bo przecież jakby nie patrzył nie jemy zdrowo, nawet jeśli nam się wydaje, że coś jest zdrowe to z pewnością takie nie jest, przecież w każdym produkcie spożywanym jest sporo chemii.

Taka dotacja w zmianie dachu by się przydała, bo mamy zamiar w domu zmieniać dach za rok, pomoc finansowa na pewno by się przydała. Przede wszystkim taki szkodliwy eternit trzeba wywieść w bezpieczne miejsce, podobno gmina się zajmowała takim wywozem, ale wszystko w tej sprawie ucichło, a pani wójt Monika Bolewska milczy w tej sprawie. Miejmy jednak nadzieję, że szkodliwe dachy z azbestem z czasem znikną z pomocą czy bez pomocy naszych gmin. Tak naprawdę wszystko jest szkodliwe, to co dziś wydaje się dobre za parę lat okaże się, że jest zagrożeniem i będzie trzeba się pozbyć problemu. Ludzie we wszystkim widzą niebezpieczeństwo, bo tak im wmawiano.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alka
Alka
6 lat temu

Wiadomo, że azbest jest szkodliwy. To nie lata 70, żeby co drugi dach był tym pokryty. Można się przecież starać o dofinansowania, wystarczy popytać, np. w gminie.

Gienek
Gienek
6 lat temu

Azbest zawsze był szkodliwy, ale też dla wielu osób był jedynym wyjściem, jeżeli chodzi o pokrycie dachu. Dlaczego? Ponieważ był tani. Mówienie, że gmina pomoże finansowo w wywózce eternitu, to jedno. Ale za co sfinansować nowy dach, np. z dachówki ceramicznej?

Anna Kamysz
Anna Kamysz
6 lat temu

U mnie dach z azbestu gmina usunęła bezpłatnie. Trzeba tylko było złożyć wniosek o zdjęcie eternitu, nie wiem czy to jeszcze obowiązuje, ale myślę że tak dlatego po co ściągać na własny koszt jak zrobi to za nas firma i wywiezie eternit do utylizacji, problem z głowy.

Ewelina C.P.
Ewelina C.P.
6 lat temu

Jest moda na eko, bio, bez glutenu, bez laktozy itp. Producenci prześcigają się w proponowaniu coraz to nowszych i zdrowszych produktów, ale nikt nie zastanawia się co wokół nas zatruwa nasze zdrowie. I właśnie dlatego dużo domów ma na dachach azbest, a w mieszkańcy w piecach palą byle czym, bo po prostu nie mają pieniędzy na wymianę dachu czy lepszy opał.To jest Polska.

MSta
MSta
6 lat temu

A co z całymi osiedlami z eternitu? Ta pozostałość po „ostatnim krzyku mody” lat 70. rozciąga się w pełnej krasie np. na starym ZWM w Opolu. Wyburzyć i zbudować nowe? A jeśli wyburzyć, to jak to zrobić, żeby nie pyliło i nie stanowiło zagrożenia dla reszty miasta? Myślę, że azbest to tylko kropelka w morzu zagrożeń, które czyhają na nas na co dzień. A smog miejski? A wszechobecne GMO? A chemia w produktach spożywczych, począwszy już od oprysku zbóż na polu? Ostatnio słyszałam, że rakotwórcze jest nawet to, że do nabierania miodu używamy metalowej, a nie drewnianej łyżeczki. Że metal… Czytaj więcej »

Ola z Trójmiasta
Ola z Trójmiasta
6 lat temu

Zupełnie nie zrozumiałe jest dla mnie, że jeszcze istnieją dachy nim pokryte. Dlaczego nie przestrzega się dyrektywy Unii Europejskiej. Przecież obecne prawo wymaga usuwania azbestu.

Zenek
Zenek
6 lat temu

Co za bzdury. Najpierw sprzedawali azbest za kupę kasy ale teraz nagonka na zmianę, żeby znowu kasę skroić. Kładziony był bez żadnych zabezpieczeń a teraz trzeba ubierać kostiumy z NASA i ewakuować całą miejscowość 🙂

Tomek
Tomek
6 lat temu

Jest taki cykl programów o odnawianiu domów przez Bliźniaków w USA. Natrafili kiedyś przy okazji odnawiania na zabudowę z azbestu. Przyjechali „kosmici” w kombinezonach i usuwali „śmiercionośny” azbest. Oczywiście komentarze były adekwatne do skali zagrożenia .

Hanys
Hanys
6 lat temu

Zidiocenie społeczeństwa pod kątem „azbezstu” sięga zenitu. Aby nieco doinformować ignorantów informuję, że moi dziadkowie dożyli odpowiednio 96 oraz 98 lat w domu pokrytym CAŁKOWICE płytami eternitowymi: dach płytami falistymi 1200×1000 oraz wszystkie zewnetrzne ściany płytkami …

Marta
Marta
6 lat temu

Azbest jest szkodliwy i dlatego usuwanie go powinno być bezpłatne. Nie dość, że truł się człowiek tyle czasu, to jeszcze musi teraz płacić za usunięcie tej trucizny. Jak nie ma kasy, to ma truć się dalej? Z resztą, tak jest ze wszystkim…